ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:33 pm

Όλα ξεκίνησαν με τούτη τη δημοσίευση:

aris έγραψε:
ΜΑΝΟΣ ΚΟΝΤΟΛΕΩΝ

<Μαζί θα περάσουμε ωραίο χειμώνα>
είπε το έλατο

Ο χειμώνας πλησιάζει και τα πουλιά που δεν μπόρεσαν να φύγουν
για ζεστές χώρες ψάχνουν να βρούνε δέντρο για να κουρνιάσουν.
Το έλατο τα προσκαλεί να ζήσουν ανάμεσα στα κλαριά του.
Κι αυτά το στολίζουν με τα χρώματα των φτερών τους και το κάνουν
το πιο όμορφο δέντρο τον Χριστουγέννων
.

ΕΚΔΟΣΕΙΣ
ΠΑΤΑΚΗ

ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ
.

Στο μαθητικό φόρουμ http://faros.forumotion.com/t99-topic

Και στάθηκε η ανάρτηση αυτή το ερέθισμα για να γραφτεί - με τη βοήθεια των παιδιών - ένα ζωντανό παραμύθι. Ένα παραμύθι αληθινό, τολμώ να πω... Διαβάστε σε αναδημοσίευση την εξέλιξή του:
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:34 pm

Έχω την εντύπωση πως το έχω ξαναδιαβάσει αυτό για το έλατο... Κάνω λάθος;

Η αλήθεια όμως είναι πως ο τίτλος και μόνο μου ταιριάζει γάντι για τη σημερινή μέρα...

Έχω ένα φίλο έλατο και σήμερα πήγα να τον (το) συναντήσω... Και κάτι τέτοιο μου ψιθύρισε. Πως θα περάσουμε ωραίο χειμώνα!!!

Είχα πολλά πολλά χρόνια να συναντήσω το φίλο μου το έλατο τέτοια εποχή. Τον έβλεπα μόνο καλοκαίρια εδώ και σαράντα χρόνια. Και τα έλατα τα καλοκαίρια δε μιλάνε. Τους κόβεται η ανάσα από την πολλή ζέστη. Σήμερα όμως το ελατάκι μου ήταν λαλίστατο.

Και πώς να μην είναι; Στο βάθος άστραφτε στο ολόλευκο φουστάνι της η Μουργκάνα. Και πιο πέρα η Νεμέρτσικα, στα κάτασπρα κι αυτή. Δυο νυφούλες για το έλατο κι αυτό να καμαρώνει σαν ... γαμπρός!

Και ιδού η απόδειξη:

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ 024ep

Οι δυο ... νυφούλες! Η Νεμέρτσικα δεξιά και η Μουργκάνα αριστερά...

Άδικο έχει το έλατο να λέει πως θα περάσουμε ωραίο χειμώνα;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:35 pm

MESSI έγραψε:πόσα χρόνια κάνει για να μεγαλώσει ένα έλατο κυρία?????? :toulip:
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:36 pm

Εξαρτάται... Εγώ σας μιλάω για ένα συγκεκριμένο έλατο. Το δικό μου έλατο:

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ 220ms

Αυτό που πήγα χτες και το συνάντησα και τα λέγαμε. Και σήμερα ξαναπήγα και το βρήκα όπως το βλέπετε! Έτοιμο για Χριστούγεννα!

Το φύτεψε ο πατέρας μου όταν ήμουν περίπου στην ηλικία σας. Και άργησε πολύ να πάρει τα πάνω του γιατί τα έλατα ζουν σε μεγάλο υψόμετρο και το χωριό μας δεν ήταν και ο καλύτερος τόπος... Όμως όταν αγαπάς πολύ κάτι, και ο πατέρας μου το λάτρευε αυτό το έλατο, βοηθάει η αγάπη να ξεπεραστούν τα προβλήματα. Και να που έγινε πια ένα μεγάλο έλατο!

Αχ, και να σας είχα σήμερα μαζί μου. Γλέντι που θα το κάναμε. Γιατί καλό το έλατο και καλό και το χιόνι που έπεσε εκεί πάνω χτες βράδυ... Αλλά τι να τα κάνεις αυτά αν δεν έχεις παρέα να παίξεις χιονοπόλεμο;

Προσπάθησα τουλάχιστον να φέρω στην Ηγουμενίτσα ένα μικρούλη χιονανθρωπάκο. Τον έστησα στο καπό του αυτοκινήτου αλλά ... σε μια στροφή της Πλακωτής έδωσε μια και χάθηκε.

- Δεν είναι για μένα η πόλη! φώναξε... Αν με αγαπούν τα παιδιά, να έρθουν εδώ, στον τόπο μου, να με χαρούν και να τα χαρώ και να χορτάσουμε παιγνίδι!

Νομίζω ότι έχει δίκιο. Εσείς τι λέτε;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:37 pm

MESSI έγραψε:ειναι ομορφο
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:37 pm

Το χιόνι; Ή το έλατο;

Καλού κακού ανεβάζω και μια φωτογραφία από το χιόνι:

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ 105jv
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:38 pm

Κι επειδή μία φωτογραφία ίσον καμία... ας ανεβάσω και μερικές ακόμη για να χαρείτε τουλάχιστον οπτικά (δηλαδή με τα μάτια) το υπέροχο χειμωνιάτικο τοπίο που ζωγράφισε ολονυχτίς το χιονάκι:

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ 101oyr

Ποιος είπε ότι τα πουλιά ψάχνουν μόνο δέντρα για να κουρνιάσουν; Ιδού αυτό το πουλί που άραξε πάνω σε μια ... βραχονησίδα της μικρής λιμνούλας...

Πλησίασα κι εγώ γοητευμένη από το θέαμα, να δω τον παράξενο επισκέπτη, και έμεινα με το στόμα ανοιχτό! Ήταν ένα ψεύτικο πουλί. Τι κρίμα...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:39 pm

μπιμπι μπο έγραψε:χαχαχαχαχαχχαα!!!!!!.......ηταν ψευτικο!!!!!!... ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ 260240 ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ 565535

μπιμπι μπο έγραψε:κυρία μας δουλευετε ........πιασατε κουβεντουλα με το έλατο!!!!!!?????... ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ 62798
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:39 pm

Μα καθόλου, Μπίμπι Μπο... Γίνεται μια δασκάλα να δουλεύει τα παιδιά;

Όταν ήμουν κι εγώ στο δημοτικό, ζούσα σ' αυτό το χωριό και ήμουν τελείως μόνη μου στο σπίτι τις περισσότερες ώρες. Η μαμά μου εργαζόταν σε άλλο χωριό της Θεσπρωτίας και είχε μαζί και τον αδερφούλη μου. Άλλα παιδιά στη γειτονιά δεν υπήρχαν. Και ο μπαμπάς μου, που μαζί του έμενα, ήταν δάσκαλος στο μικρό σχολείο του χωριού μας και συνήθως εκεί βρισκόταν και έγραφε και διόρθωνε και άλλα σχετικά. Εγώ μόνη στο σπίτι!

Αχ, και να το γύριζα κάποτε ταινία... εκεί να δεις περιπέτειες, αληθινές! καμία σχέση με το ομώνυμο αμερικάνικο έργο... εκτός βέβαια από το χιόνι.

Ήταν που λες μια νύχτα χιονιού όταν πρώτη φορά μιλήσαμε με το έλατο. Θαρρώ την ίδια χρονιά που το φύτεψε ο πατέρας μου. Μωράκι εκείνο, 8 με 9 χρονών εγώ.

Ο μπαμπάς ήταν ως συνήθως στο γραφείο του σχολείου. Εγώ έπαιξα με τις κούκλες μου, διάβασα κάποιο βιβλίο, μάλλον τη Μαίρη Πόππινς, σκάλισα το τζάκι... Τηλεόραση φυσικά τότε δεν υπήρχε. Και εννοείται ούτε κομπιούτερ!!! Μη ρωτήσει κανείς για κινητά. Γιατί δεν είχαμε εκείνα τα χρόνια ούτε σταθερό τηλέφωνο στα σπίτια των χωριών αλλά και στα περισσότερα σπίτια των πόλεων ήταν επίσης ανύπαρκτο. Μόνο ραδιόφωνο.

Κάποια στιγμή σήκωσα την κουρτίνα και κοίταξα έξω στην αυλή. Προσπαθούσα να δω αν έχει ακόμη φως στο σχολείο. Να πω την αλήθεια φοβόμουν τις νύχτες να μένω μόνη μου. Αλλά τι να κάνω; Αφού ήταν ανάγκη;

Και τότε είδα ένα θέαμα που μου έκοψε την ανάσα. Ένας τρελός χορός! Αμέτρητες νιφάδες κατέβαιναν με χάρη από τον ουρανό και στροβιλίζονταν λες και κάποια μελωδία που δεν έφτανε στα δικά μου αυτιά συντόνιζε τις κινήσεις τους.

- Αααααααα! φώναξα ενθουσιασμένη! Χιονίζει!

Και ξέρω, εσύ τώρα δε θα το πιστέψεις, αλλά είναι πέρα για πέρα αλήθεια, εκείνη τη στιγμή ακούστηκε σαν αντίλαλος ένα δεύτερο "Ααααααααα"!

Αναπήδησα τρομαγμένη. Ε, δεν είναι και το καλύτερο πράγμα να είσαι μόνος στο σπίτι και ξαφνικά να ακούς μια φωνή!

- Είναι κανείς εκεί; προσπάθησα να πω... μα ο λαιμός μου με δυσκολία υπάκουγε και μόνο έναν ψίθυρο κατάφερα να βγάλω.

- Μίλα πιο δυνατά, δε σε ακούω τι λες!

Απαπαπά! Η μυστηριώδης φωνή, και όχι πια αντίλαλος, ξανακούστηκε. Κι εκείνος ο μπαμπάς! Πού ήταν επιτέλους; Ξεχνάει πως έχει και ένα δικό του παιδάκι και μόνο για όλα τα άλλα νοιάζεται; Παρόλ' αυτά, να δείτε δηλαδή τι κάνει ο φόβος, έβαλα τα δυνατά μου και φώναξα:

- Μπαμπά, κάποιος είναι εκεί έξω!

Παλιά συνήθεια αυτή. Να λες όταν φοβάσαι το όνομα κάποιου που τον θεωρείς πολύ δυνατό. Τα παιδιά συνήθως φωνάζουν "μαμά" και οι μεγάλοι "Παναγία μου" ή "Χριστέ μου". Η δική μου η μαμά όμως ήταν πολύ μακριά κι έτσι εγώ "Μπαμπά" φώναζα όταν τα πράγματα γίνονταν σκούρα.

Να σκεφτείτε ότι ακόμη τώρα, όταν βρίσκομαι στο χωριό και λιγάκι ξαναγίνομαι παιδί, καθώς όλα εκεί μου θυμίζουν τα παιδικά μου χρόνια, πάλι "Μπαμπά" φωνάζω άμα τα χρειαστώ. Να, αν δω για παράδειγμα κανένα μαύρο πραγματάκι στον τοίχο με μια ουρίτσα σηκωμένη... Κανέναν μπιτσιλιάκο δηλαδή, όπως λέμε στο χωριό μου το σκορπιό.

Τι έγινε μετά; Α, μην περιμένετε να σας πω. Γιατί έδωσα όρκο να μην το αποκαλύψω ποτέ και σε κανέναν. Και μόνο επειδή εργάζομαι με παιδιά, μου έχει επιτρέψει να σας μαρτυρήσω πως ναι, τα δέντρα μιλάνε. Και ειδικά τα έλατα μιλάνε όταν χιονίζει. Μα μόνο αν αρχίσεις από πολύ μικρός τις κουβέντες μαζί τους, μπορείς να καταλαβαίνεις τη γλώσσα τους.

Γι' αυτό φροντίστε το συντομότερο δυνατό να βρείτε κι εσείς ένα δέντρο. Να σας μάθει τη γλώσσα που δεν έχει λέξεις. Και μόνο με τις κεραίες της καρδιάς μπορείς να την ακούσεις...

Καλές ακροάσεις σας εύχομαι

Μαριορή...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:43 pm

μπιμπι μπο έγραψε:μμμμμμμ......!!!!!!!Δεν μπορω να το πιστεψω!!!!!!!!να ρωτησω κατι αυτο το ειχαν μαθει οι γονει σας ή δεν σας πιστευαν?????βεβαια ομως εγω σας πιστευω!!!!!και θα προσπαθησω τωρα τα χριστουγεννα που χιονιζει να προσεξω προσεκτικα μηπως ακουσω τιποτα....!!!!!
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:43 pm

Εννοείται πως δεν είπα το παραμικρό... Λέγονται τέτοια πράγματα;

Εδώ που τα λέμε κι εγώ η ίδια το επόμενο πρωί νόμιζα πως το είδα στον ύπνο μου. Και χρειάστηκαν σαράντα χρόνια για να θυμηθώ και να σιγουρευτώ πως κάποτε μίλαγα με τα δέντρα. Βλέπεις, αγαπητή Μπίμπι Μπο, όταν πια ήμουν στην ηλικία σου και ένα χρόνο μεγαλύτερη, φύγαμε για την Αθήνα. Κι εκεί δεν υπάρχουν δέντρα. Φυτρώνουν μόνο πολυκατοικίες.

Κι έπειτα ήρθαν έτσι τα πράγματα που αποφάσισα να φύγω για τη θάλασσα. Εκεί κι αν δεν υπάρχουν δέντρα. Ούτε λουλουδάκια δεν υπάρχουν.

Κάποτε όμως, θυμάμαι, λαχτάρησα τόσο πολύ να δω "πράσινο" που πήρα ένα φασόλι και το έβαλα σε λίγο βρεγμένο βαμπάκι. Γνωστό πείραμα από το μάθημα της Φυτολογίας...

Και έβγαλε ρίζα και έβγαλε φυλλαράκια και άρχισε το φασολάκι μου να ψηλώνει. Σε ένα μικρό μπολάκι, μπροστά στο φινιστρίνι της καμπίνας μου. Για όσους μήνες κράτησε το ταξίδι μου με εκείνο το καράβι, Andros Orion λεγότανε, η φασολιά ήταν ο πιστός μου φίλος και σύντροφος. Πώς άλλοι έχουν ένα γατάκι, ένα σκυλάκι; Ε, εγώ είχα το φασολάκι. Θα το έλεγα κατοικίδιο φασολάκι αλλά δεν ήμουν σε σπίτι, ήμουν σε καράβι...

Έπειτα γύρισα πάλι στην Αθήνα και ξεκίνησα το νέο μου επάγγελμα. Σε σχολείο. Πάλι χωρίς δέντρα αλλά τουλάχιστον εκεί είχα πια πολλούς φίλους. Κι όταν έχεις φίλους, αληθινούς, δεν ψάχνεις για άλλους. Περνάνε οι μέρες, οι μήνες, τα χρόνια και δεν το καταλαβαίνεις. Μαθαίνεις έτσι να ζεις, μέσα στο δικό σου μικρόκοσμο. Και ούτε καν σου λείπουν τα δέντρα και η ζωή στη φύση.

Κρεμάς το πολύ πολύ και κανένα πίνακα στον τοίχο και έχεις την ψευδαίσθηση πως ένα κομματάκι φύση μπήκε στο σπίτι σου.

Μόνο κάθε Χριστούγεννα με έπιανε κάτι περίεργο. Πριν καλά καλά φτάσει ο Δεκέμβρης έβγαζα από την αποθήκη το δέντρο και το έστηνα στο σαλόνι. Ένα δέντρο δυο μέτρα ψηλό...

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Hpim6417a

Και έρχονταν τα Χριστούγεννα, πέρναγε κι η Πρωτοχρονιά και το δέντρο εκεί. Με πόνο ψυχής έβαζα κάθε φορά μπρος να το ξεστολίσω. Το ψεύτικο δέντρο... Ένα πλαστικό είδωλο του δέντρου που αγάπησα.

Ώσπου το περσινό καλοκαίρι ήρθα ως συνήθως στο χωριό για διακοπές. Το έλατο εκεί, στην αυλή. Να ψηλώνει κάθε χρόνο και να γίνεται θεόρατο. Θυμίζω όμως ότι τα έλατα τα καλοκαίρια δε μιλάνε. Κι εγώ, είπαμε, είχα πια ξεχάσει τους αλλοτινούς μας διαλόγους.

Μια μέρα όμως, λίγο πριν αναχωρήσω για την Αθήνα, μου κατέβηκε η ιδέα να επισκεφθώ μια παλιά πηγή στο απέναντι βουνό. Κινήσαμε πρωί με τη δροσιά με τον πατέρα μου. Πήραμε το μονοπάτι, μπροστά εκείνος με τη γκλίτσα και πίσω εγώ να ακολουθώ τα βήματά του προσεκτικά. Γιατί στην Αθήνα ο άνθρωπος ξεχνάει ακόμη και να περπατάει στην εξοχή.

Περάσαμε κάποια στιγμή το γεφυράκι της χαράδρας του Μέγα Λάκου. Και πιάσαμε να ανεβαίνουμε στην πλαγιά του βουνού.

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ 064qq

Η βλάστηση γινόταν όλο και πιο πυκνή. Κι όταν πια γυρίσαμε πίσω από το βουνό βρεθήκαμε να περπατάμε κάτω από αιωνόβιες βελανιδιές.

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ 082o

Τότε ήταν που φύσηξε ένα ανάλαφρο αεράκι. Ανάσα πες, τόσο απαλό ήταν...

- Να πεις χαιρετίσματαααααα, να πεις χαιρετίσματααααααα! ακούστηκε ξαφνικά.

- Τι είπες, μπαμπά; ρώτησα.

- Τίποτα, παιδί μου. Δε μίλησα.

- Αφού άκουσα, είπες κάτι για χαιρετίσματα.

- Εγώ; είπα εγώ για χαιρετίσματα; Αφού σου λέω, δε μίλησα!

Ένα γελάκι γαργάλισε τ' αυτιά μου. Ένας καγχασμός θα έλεγα.

- Εμείς καλέ σου μιλάμε, τόσο πολύ ξέχασες πια τη φωνή μας; Να δώσεις χαιρετίσματα λέμε, στον παλιό σου φίλο...

Αναπήδησα ταραγμένη. Και το ρολόι του χρόνου έδωσε μια κλωτσιά και έσβησε σαράντα τόσα χρόνια. Τα δέντρα! Μου μιλούσαν τα δέντρα! Πάλι. Μετά από τόσον καιρό...

- Θα δώσω, ψιθύρισα μαγεμένη. Θα του τα δώσω!

Ευτυχώς που ο πατέρας είχε προχωρήσει αρκετά και δεν άκουσε. Αλλιώς τι να του έλεγα; Πώς μίλαγα με τα δέντρα;

Γι' αυτό σου λέω και σένα, Μπίμπι Μπο. Τέτοια πράγματα δε λέγονται εύκολα. Γιατί οι άνθρωποι τα παρεξηγούν. Και όσους μιλάνε με τα δέντρα και τα άλλα στοιχεία της φύσης, τους λένε αλαφροΐσκιωτους και νεραϊδοπαρμένους.

Αυτό όμως είναι μια άλλη ιστορία που θα την πούμε σαν έρθει η ώρα της...

Καλό ξημέρωμα!

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:47 pm

μπιμπι μπο έγραψε:αχαχαχααχαχα!!!!!κυρια τι ωραια που τα λετε!!!!!!αμα θελετε εσεις τωρα μπορειτε να γραψετε και βιβλιο!!!!ειναι τοσο ωραια ιστορια !!!δεν θα την ξεχασω ποτε !!!και θα θειμαμε αυτα που ειπατε!!!!και μη ξεχασω και εγω στην αθηνα εζησα!!!!!μαζι με το καυσαεριο χωρις πρασινο ενω τωρα στην ηγουμενιτσα εχει παρα πολυ πρασινο και το ευχαριστιεμαι!!!!
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:48 pm

Σειρά μου να κάνω "αχαχά"...

Ε, τότε, Μπίμπι Μπο, εσύ με καταλαβαίνεις περισσότερο από τον καθένα. Και μπορείς να δεις εδώ, στη Θεσπρωτία, όσα τα μάτια των άλλων έχουν συνηθίσει και πια τα προσπερνούν αδιάφοροι.

Το μυστικό της λογοτεχνίας, μιας και αναφέρθηκες στα βιβλία, είναι αυτό ακριβώς. Να ξεχωρίζεις τα μικρά και ασήμαντα για τους άλλους πραγματάκια. Και να τους δίνεις το κατάλληλο φόντο για να τα δουν (ή και να τα ακούσουν) και άλλοι...

Κι έλεγε ο εθνικός μας ποιητής, ο Διονύσιος Σολωμός:

"Πάντα ανοιχτά, πάντα άγρυπνα
τα μάτια της ψυχής μου."


Γιατί αυτά τα μάτια μπορούν και βλέπουν (και αυτά τα αυτιά θα έλεγα) όσα οι άλλοι άνθρωποι τα έχουν μπροστά τους μα σημασία δεν τους δίνουν.

Πού ξέρεις; Αν μάθεις να ακούς τα δέντρα, μπορεί κι εσύ μια μέρα να γράφεις ιστορίες ή και βιβλία ακόμη...

Το καλό με τα δέντρα (αν και πολλοί το θεωρούν κακό) είναι που στέκουνε ακίνητα. Και να τι θέλω να πω. Σκέψου ένα τρένο που περνάει γρήγορα από ένα σταθμό. Και έναν άνθρωπο πάνω στην αποβάθρα του σταθμού. Ποιος μπορεί να δει καλύτερα τον άλλο; Εκείνος που τρέχει; Ή ο άλλος;

Ο λογοτέχνης λοιπόν κάνει περίπου το ίδιο. Αποσύρεται στην άκρη. Και από κει βλέπει τους άλλους να τρέχουν. Τους παρατηρεί. Με τα μάτια που είπαμε. Με την ψυχή. Πάει να πει με το μυαλό του και τη λογική του.

Κι έπειτα παίρνει τα πινέλα του και ζωγραφίζει όσα είδε. Μόνο που το πινέλο ενός συγγραφέα είναι η πένα του. Και τα χρώματά του είναι οι λέξεις. Με λέξεις ζωγραφίζει τους πίνακες που είδε. Και τους ντύνει με μουσική υπόκρουση όσα και πάλι με την ψυχή του οδηγό ακροάστηκε.

Και πάλι εδώ θα δανειστώ από το Σολωμό ετούτο:

"Για με ποίηση είναι η λογική, που έχει μετατραπεί σε εικόνες και αισθήματα."

Όπου ποίηση δεν είναι μόνο ό,τι ο πολύς ο κόσμος εννοεί, δηλαδή να εκφράζεσαι με στίχους. Η λέξη ποίηση βγαίνει από το ρήμα ποιώ, που σημαίνει δημιουργώ, πράττω, κάνω κάποιο έργο. Κι άρα ποίημα είναι το έργο και το δημιούργημα. Και με αυτή την έννοια ποίημα λέμε ακόμη και το πεζό κείμενο. Και ποιητή τον κάθε ένα που δημιουργεί ένα έργο.

Πρόσεχε. Δε λέμε να πάρει τούβλα και τσιμέντο και να χτίσει έναν τοίχο. Έργο είναι κι αυτό αλλά το έργο του ποιητή πρέπει να γίνεται με υλικά που πελεκάει η ψυχή του. Κι όχι με έτοιμα τούβλα από άλλους...

Πώς; Πώς μπορεί κάποιος να πελεκήσει μέσα στην ψυχή του τα υλικά που θα χτίσουν τα ποιήματά του; Από το Σολωμό και πάλι η απάντηση:

"Κλείσε μέσα στην ψυχή σου την Ελλάδα
και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο."

Δεν τον είπανε τυχαία εθνικό ποιητή το Σολωμό. Ούτε μόνο τον θαυμάζουμε για τον εθνικό ύμνο που έγραψε. Αν θέλεις μάλιστα να διαβάσεις και άλλα σπουδαία που είπε ο μεγάλος αυτός ποιητής, κάνε κλικ ΕΔΩ.

Θα προσθέσω, μια και ανοίξαμε κουβέντα για τα βιβλία και για το Σολωμό, πως δύο είναι οι μεγαλύτεροι ποιητές που γέννησε η φυλή μας. Ο Όμηρος και ο Σολωμός. Κι αν ο Σολωμός μιλούσε για τα μάτια της ψυχής, ξέρεις τι λένε για τον Όμηρο;

Πως ήταν τυφλός σύμφωνα με την παράδοση θα το ξέρεις ήδη. Όμως πρόσεξε και το όνομά του. Ό-μη-ρος... Και λένε πως το όνομα αυτό βγαίνει από τη φράση: Ο μη ορών, δηλαδεί αυτός που δε βλέπει με την όραση (ορώ το ρήμα που σημαίνει βλέπω). Και με τι έβλεπε λοιπόν και έγραψε τα εξαίσια ομηρικά έπη; Την Ιλιάδα και την Οδύσσεια, που θεωρούνται και δίκαια τα σπουδαιότερα ποιήματα που γράφτηκαν ποτέ, σε όλους τους τόπους και σε όλες τις εποχές...

Μα με τα μάτια που μας "άνοιξε" ο Σολωμός. Τα μάτια της ψυχής.

Να σου θυμίσω όμως κάτι που έγραψα παραπάνω. Πως οι άνθρωποι όποιον μιλάει με τα δέντρα τον λένε αλαφροΐσκιωτο και νεραϊδοπαρμένο. Λέω λοιπόν να κλείσω την απάντηση με τούτο το υπέροχο ποίημα του Σολωμού, που μιλάει σε έναν αλαφροΐσκιωτο:

Πειρασμός

Σολωμός Διονύσιος


Έστησ' ο Έρωτας χορό με τον ξανθόν Aπρίλη,
Kι' η φύσις ηύρε την καλή και τη γλυκιά της ώρα,
Kαι μες στη σκιά που φούντωσε και κλει δροσιές και μόσχους
Aνάκουστος κιλαϊδισμός και λιποθυμισμένος.

Nερά καθάρια και γλυκά, νερά χαριτωμένα,
Xύνονται μες στην άβυσσο τη μοσχοβολισμένη,
Kαι παίρνουνε το μόσχο της, κι' αφήνουν τη δροσιά τους,
Kι' ούλα στον ήλιο δείχνοντας τα πλούτια της πηγής τους,
Tρέχουν εδώ, τρέχουν εκεί, και κάνουν σαν αηδόνια.

Έξ' αναβρύζει κι' η ζωή, σ' γη, σ' ουρανό, σε κύμα.
Aλλά στης λίμνης το νερό, π' ακίνητό 'ναι κι άσπρο,
Aκίνητ' όπου κι' αν ιδής, και κάτασπρ' ώς τον πάτο,
Mε μικρόν ίσκιον άγνωρον έπαιξ' η πεταλούδα,
Που 'χ' ευωδίσει τς ύπνους της μέσα στον άγριο κρίνο.

Aλαφροΐσκιωτε καλέ, για πες απόψε τί 'δες·

Nύχτα γιομάτη θαύματα, νύχτα σπαρμένη μάγια!
Xωρίς ποσώς γης, ουρανός και θάλασσα να πνένε,
Oυδ' όσο κάν' η μέλισσα κοντά στο λουλουδάκι,
Γύρου σε κάτι ατάραχο π' ασπρίζει μες στη λίμνη,
Mονάχο ανακατώθηκε το στρογγυλό φεγγάρι,
Kι' όμορφη βγαίνει κορασιά ντυμένη με το φως του.

(από τα Ποιήματα, Ίκαρος 1948)

Αν θέλεις να ακούσεις και την απαγγελία αυτού του ποιήματος, κάνε κλικ ΕΔΩ. Να πας κάτω κάτω στη σελίδα που θα ανοίξει και να πατήσεις εκεί στη λέξη Πειρασμός:

Πειρασμός (ανάγνωση: 567 Kb - 01:28)
(διαβάζει: Παππά Eιρήνη, Aνέκδοτη ηχογράφηση, 1962)


Και να σημειώσω ότι ο πρώτος στίχος αυτού του ποιήματος, που είναι απόσπασμα από το έργο του Σολωμού "Ελεύθεροι Πολιορκημένοι", ο στίχος δηλαδή που λέει:

Έστησ' ο Έρωτας χορό με τον ξανθόν Aπρίλη

θεωρείται από τους ειδικούς ο καλύτερος ίσως στίχος της νεοελληνικής μας ποίησης. Το πόσο ωραίος είναι, εξαρτάται από το πόσο καλά βλέπουνε και ακούνε τα μάτια και τα αυτιά της ψυχής σου.

Γι' αυτό σου εύχομαι το συντομότερο να μάθεις κι εσύ τη γλώσσα τη δέντρων. Για να απολαμβάνεις όσα έγραψαν οι μεγάλοι ποιητές. Με μεγαλύτερο από όλους τον ίδιο το Δημιουργό του Κόσμου. Που όπως λένε και οι Γραφές:

"Τα πάντα εν σοφία εποίησε".

Μην ξεχνάς, Μπίμπι Μπο, πως και τα δέντρα εκείνος τα εποίησε. Είναι δικά του ποιήματα. Κι όταν μιλάς με τα δέντρα, μιλάς με τον ίδιο το Δημιουργό...

Βρες λοιπόν ένα δέντρο. Ένα δέντρο που να το αγαπάς. Η αγάπη βοηθάει πολύ να ανοίξει το παραθυράκι της ψυχής μας. Και είμαι σίγουρη πως το δέντρο θα σου μιλήσει.

Καλό σου απόγευμα...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:54 pm

μπιμπι μπο έγραψε:κυρια δεν σας εχει περασει ποτε απο το μυαλό σας μηπως ηταν η φαντασια σας γιατι αμα ησασταν και μικρη μπορει να ηταν και η φαντασια σας ,γιατι τα μικρα παιδια φανταζονταο πολλα στο μυαλό τους!!!!

μπιμπι μπο έγραψε:να μου πειτε ομως ησασταν 40 χρονων και σας μιλησαν!!!
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:55 pm

Η φαντασία μου; Και τι είναι η φαντασία, Μπίμπι Μπο;

Έχεις σκεφτεί ποτέ τι είναι ακριβώς η φαντασία;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:57 pm

μπιμπι μπο έγραψε:ναι!!κυρια!!!φαντασια ειναι κατι που την χρησιμοπιουν τα μικρα παιδια αλλα και οι μεγαλοι για να δωσουν πιο ενταση στο μυαλό τους!!!!!!

μπιμπι μπο έγραψε:φαντασια ειναι να μην εισαι κολιμενος\μενη στο ιδιο πραγμα και να φανταζεσαι τι κρύβετε πίσω απο αυτο...!!!

μπιμπι μπο έγραψε:νωμίζωωωωωωωωωωωωωωωω..............!!!!!!!!!!!!!!!!
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:58 pm

Ωχ! την πάτησα... δε φαντάστηκα πως έγραφες κι άλλη απάντηση και έτσι χάθηκε εκείνο που είχα γράψει...

Κάθε φορά που γράφουμε, και πατάμε αποστολή, το σύστημα αν έχει γράψει στο μεταξύ και άλλος μας ενημερώνει και ζητάει επιβεβαίωση πως θέλουμε να δημοσιεύσουμε αυτά που γράψαμε ή μήπως αλλάξαμε γνώμη βλέποντας τι έγραψε στο μεταξύ ο άλλος... Αν δεν το δεις και βιαστείς να πατήσεις την επόμενη σελίδα, χάνονται όσα έγραψες...

Καλά να πάθω. Γιατί αν και ρωτάω για τη φαντασία, δεν έχω καθόλου....

Μου άρεσε πάντως πολύ αυτό που έγραψες για την ένταση του μυαλού! Το σημειώνω ως μία από τις καλύτερες απαντήσεις που άκουσα ποτέ για το τι είναι η φαντασία.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 2:59 pm

μπιμπι μπο έγραψε:γιατι κύρια εσεις δεν εχετε καθόλου φαντασια??? !!!!που το ξερετε??!!!γενικος ολοι οι ανθρωποι πιστευω δεν αποφασίζουν αυτοι γιατι φαντασία τους,αλλα το μυαλό!!!!
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 3:00 pm

Δηλαδή είμαστε άλλο εμείς και άλλο το μυαλό μας;;;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 3:00 pm

μπιμπι μπο έγραψε:μμμμμμμμ οχι!!!!!!!βασικα την φαντασια τη δημουργουμε εμεις αλλα και το μύαλο μας,οχι ομως και μονοι μας !!!!αυτο ηθελα να πω!!!!!
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 3:05 pm

Νομίζω ότι για κορίτσι έκτης τάξης δίνεις πολύ σοφές απαντήσεις, Μπίμπι Μπο. Χαίρομαι να έχω μια τόσο καλή συνομιλήτρια.

Είναι νομίζω έτσι όπως τα λες. Ακόμη και οι πλέον ειδικοί για το ζήτημα θα συμφωνούσαν μαζί σου. Πως και μόνοι μας αλλά και όχι και τελείως μόνοι μας δημιουργούμε αυτό που λέμε μυαλό.

Και πρέπει να πω ότι και οι πιο σοφοί του κόσμου ακόμη δεν έχουν ξεκαθαρίσει τι είναι ακριβώς το "μυαλό" αλλά και πώς δημιουργείται και πώς δουλεύει. Είναι δηλαδή ακόμη στο ψάξιμο. Και ποιος ξέρει; Ίσως μια μέρα να γίνεις κι εσύ ένας επιστήμονας που θα βοηθήσει την ανθρωπότητα να καταλάβει καλύτερα τι είναι το "μυαλό"...

Προς το παρόν θα σε βοηθήσει λίγο να καταλάβεις τι είναι το μυαλό αν σκεφτείς τι είναι ένας υπολογιστής. Γιατί οι άνθρωποι έφτιαξαν τους υπολογιστές προσπαθώντας να μιμηθούν το έργο του Θεού, τον άνθρωπο.

Είναι ένα μόνο πράγμα ο υπολογιστής; Ή πολλά διαφορετικά που συνεργάζονται αρμονικά μεταξύ τους;

Κάπως έτσι είμαστε κι εμείς. Αποτελούμαστε από σώμα όπως και ο υπολογιστής έχει τα διάφορα εξαρτήματά του. Την οθόνη, το πληκτρολόγιο, το ποντίκι, τον εκτυπωτή, το σκάνερ, την κάμερα, το μικρόφωνο και κυρίως εκείνο το κουτί που τον συνοδεύει... Ο όρος που τα λέμε όλα αυτά είναι Hardware. Κι εμείς έχουμε αντίστοιχα μάτια, χέρια, αυτιά, και γενικά σώμα.

Έχουμε όμως και ... μυαλό! Ο υπολογιστής; Αυτός έχει προγράμματα! Είναι το Software. Και χωρίς προγράμματα ένας υπολογιστής δεν μπορεί να κάνει τίποτε!!! Όπως και ένας άνθρωπος που πεθαίνει, δεν μπορεί πια να κάνει τίποτε... Το σώμα του το έχουμε εκεί μπροστά μας αλλά ο ίδιος ο άνθρωπος έχει φύγει!

Όλα αυτά που φεύγουν από το σώμα μας όταν πεθαίνουμε οι απλοί άνθρωποι τα λένε ψυχή και οι επιστήμονες τα λένε συνείδηση.

Η φαντασία είναι ένα από τα "προγράμματα" που διαθέτει ο άνθρωπος από τον ίδιο το δημιουργό του. Το μυαλό, ή όπως το λένε οι επιστήμονες η διανόηση, είναι ένα άλλο πρόγραμμα που διαθέτουμε. Ένα άλλο βασικό μας πρόγραμμα είναι η μνήμη.

Μνήμη έχουν και οι υπολογιστές. Memory. Σου είπα ότι τον έχουν φτιάξει οι άνθρωποι προσπαθώντας να μιμηθούν το έργο του Θεού, τους εαυτούς τους. Φυσικά οι άνθρωποι είναι αδύνατον να φτάσουν την τελειότητα του Θεού. Όλο και προσπαθούν όμως να κάνουν καλύτερους τους υπολογιστές.

Έχουν και φαντασία οι υπολογιστές; Θα έλεγα πως έχουν...

Μερικές φορές όταν γράφουμε κάτι ο υπολογιστής βιάζεται να το συμπληρώσει ή και να το διορθώσει. Ας πούμε ότι γράφουμε μια πρόταση και ξεχνάμε να βάλουμε κεφαλαίο στην αρχή. Ο υπολογιστής διορθώνει το λάθος που φαντάζεται ότι κάναμε. Άλλες φορές τραβάει μια κόκκινη γραμμή κάτω από μια λέξη μας γιατί φαντάζεται ότι κάναμε λάθος. Όλα αυτά βέβαια δεν τα κάνει από μόνος του. Ο ειδικός προγραμματιστής τον έχει προγραμματίσει να αντιδρά με αυτό τον τρόπο.

Όμως αν το σκεφτείς και εμείς κάπως έτσι ενεργούμε. Βιαζόμαστε πολλές φορές να φανταστούμε πως ο άλλος θέλει να πει κάτι που στην πραγματικότητα δεν είπε. Να, όπως εσύ δηλαδή που με ρώτησες αν η φαντασία μου με έκανε να νομίζω πως μίλησα με τα δέντρα. Εγώ δεν έγραψα κάτι τέτοιο. Εσύ όμως το σκέφτηκες από μόνη σου αλλά και με όσα διάβασες από μένα. Αυτό ακριβώς είναι το έργο της φαντασίας. Να μαζεύει υλικό από τον έξω κόσμο και να το ξαναπλάθει σε νέα μορφή.

Τη φαντασία μας λένε οι ειδικοί μπορούμε μέσα από σωστή εκπαίδευση να την κάνουμε πιο δυνατή. Εξαρτάται όμως και από τις δυνατότητες του κάθε ανθρώπου. Άλλοι δηλαδή άνθρωποι διαθέτουν μεγάλη φαντασία και άλλη ελάχιστη.

Συνήθως μας αρέσει η ζωή μας να διαθέτει φαντασία. Γίνεται έτσι φανταστική.

Αρκεί να μην το παρακάνουμε γιατί τότε καταντάμε φαντασιόπληκτοι και ζούμε με φαντασιώσεις και όχι στην πραγματικότητα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα φαντασιόπληκτου στη λογοτεχνία και στο θέατρο είναι ο περίφημος Δον Κιχώτης. Βλέπει μπροστά του ανεμόμυλους κι αυτός νομίζει ότι βλέπει στρατιώτες και ορμά καταπάνω τους.

Τη φαντασία τη χρησιμοποιούν τόσο οι καλλιτέχνες όσο και οι επιστήμονες αλλά και οι άνθρωποι στην καθημερινή τους ζωή. Ξεκινάς δηλαδή το πρωί από το σπίτι και δεν παίρνεις ομπρέλα. Πιάνει όμως μια ξαφνική βροχή και γίνεσαι μούσκεμα. Και λες: Πού να το φανταστώ ότι θα βρέξει; Αφού ο ουρανός το πρωί δεν είχε ούτε ένα συννεφάκι!

Με τη φαντασία επίσης κάνουμε ταξίδια σε τόπους που δεν πήγαμε ποτέ αλλά και στο χρόνο. Φανταζόμαστε δηλαδή πώς ζούσαν οι άνθρωποι στην αρχαία Ελλάδα αλλά και πώς θα ζούνε οι άνθρωποι μετά από μας.

Αλλά και με τη φαντασία μερικές φορές νομίζουμε πως είμαστε πιο σπουδαίοι από όσο πραγματικά είμαστε. Και τότε πώς μας λένε οι άλλοι;;;;;;;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 3:06 pm

μπιμπι μπο έγραψε:νομιζω πως μας λενε [φευγατους,ονειροπαρμενους,φαντασιοπληκτους]!!!!...

μπιμπι μπο έγραψε:ειχα διαβασει οτι σε 100 χρονια οι ανθρωποι θα ζουν στο διαστημα και πως αντι να υπαρχουνε δασκαλοι οι υπολογιστες θα μεθενουν γραμματα στα παιδια!!!!!!....


αααααα και και συμφωνω πολυ με τα παρα πανω που λετε ομως να ρωτισω κατι.γιατι οι ανθρωποι δημιουργησαν τους υπολογιστες ???αφου οι υπολογιστες ειναι το ιδιο με εμας ...!!!![μεταφορικα]
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 3:07 pm

aris έγραψε:
μπιμπη μπο έγραψε:ειχα διαβασει οτι σε 100 χρονια οι ανθρωποι θα ζουν στο διαστημα και πως αντι να υπαρχουνε δασκαλοι οι υπολογιστες θα μεθενουν γραμματα στα παιδια!!!!!!....


αααααα και και συμφωνω πολυ με τα παρα πανω που λετε ομως να ρωτισω κατι.γιατι οι ανθρωποι δημιουργησαν τους υπολογιστες ???αφου οι υπολογιστες ειναι το ιδιο με εμας ...!!!![μεταφορικα]

Γενικά οι βασικές εξελίξεις στον τομέα του υπολογιστικού υλικού
Το υλικό του υπολογιστή (computing hardware) αποτελεί σημαντικό τμήμα της υπολογιστικής διαδικασίας και της αποθήκευσης δεδομένων. Η αρχική μορφή του υλικού των υπολογιστικών συσκευών ήταν, πιθανότατα, κάποια ράβδος με εγκοπές. Μεταγενέστερα βοηθήματα αποθήκευσης πληροφοριών είναι τα Φοινικικά πήλινα σχήματα, που αντιπροσώπευαν τον αριθμό αντικειμένων (ζώων ή καρπών) σε δοχεία. Παρόμοιοι «αριθμοί» έχουν βρεθεί σε Μινωικές ανασκαφές. Αυτά φαίνεται ότι χρησιμοποιούνταν από εμπόρους, λογιστές και κυβερνητικούς αξιωματούχους της εποχής.

Οι βοηθητικές συσκευές για υπολογισμούς έχουν αλλάξει από τις απλές συσκευές για μέτρηση και καταγραφή, στον άβακα, τον λογαριθμικό κανόνα, τους αναλογικούς υπολογιστές και πρόσφατα τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Ακόμα και σήμερα, ένας πεπειραμένος χρήστης του άβακα μπορεί, χρησιμοποιώντας μια συσκευή που δημιουργήθηκε πολλούς αιώνες πριν, να εκτελέσει βασικούς υπολογισμούς ταχύτερα από έναν ανειδίκευτο χρήστη ενός ηλεκτρονικού υπολογιστή, αν και για περίπλοκους υπολογισμούς οι υπολογιστές ξεπερνούν σε ταχύτητα ακόμα και τον πιο έμπειρο άνθρωπο.

Οι άνθρωποι από πολύ παλιά χρησιμοποιούσαν βοηθητικές συσκευές για να κάνουν υπολογισμούς. Ένα απλό παράδειγμα είναι η συσκευή για τον έλεγχο της ισότητας του βάρους: η κλασική ζυγαριά. Άλλο ένα είναι η απαρίθμηση: τα καρό υφάσματα των αγορών χρησίμευαν ως απλές δομές δεδομένων για να απαριθμούνται στοίβες από νομίσματα, με βάση το ύψος. Μια μηχανή πιο προσανατολισμένη προς την αριθμητική είναι ο άβακας. Η πλέον πρώιμη μορφή του άβακα, ο άβακας σκόνης, φαίνεται να είχε εφευρεθεί πρώτα στη Βαβυλωνία. Ο Αιγυπτιακός άβακας με χάντρες και κλωστή υπάρχει από το 500 π.Χ.

Ο μηχανισμός των Αντικυθήρων ανακαλύφθηκε στην αρχή του 20ού αιώνα στο ναυάγιο ενός ελληνικού πλοίου κοντά στα Αντικύθηρα, που πιστεύεται ότι βυθίστηκε το 65 π.Χ. Είχε τριάντα ή περισσότερα χάλκινα γρανάζια και μια συσκευή με ακίδες και οπές ανάμεσα σε δύο γρανάζια που αναπαριστούσε τις κινήσεις της σελήνης. Αυτή όμως η τεχνολογία χάθηκε (δεν υπάρχει κανένα σχετικό γραπτό για το μηχανισμό αυτό και τον τρόπο λειτουργίας του) και χρειάσθηκε να περάσουν αιώνες μέχρι να δημιουργηθούν ξανά τόσο πολύπλοκες συσκευές.

Το 1206 μ.Χ. ο Ιρακινός εφευρέτης Αλ-Τζαζάρι δημιούργησε την πρώτη προγραμματιζόμενη μηχανή με τη μορφή ενός ανθρωπόμορφου ρομπότ.

Το 1623 μ.Χ. ο Βίλχελμ Σικάρντ έφτιαξε την πρώτη μηχανική αριθμομηχανή και έτσι έγινε ο πατέρας της εποχής των υπολογιστών. Λόγω του ότι η μηχανή του χρησιμοποιούσε οδοντώσεις και γρανάζια που αρχικά χρησιμοποιούνταν σε ωρολόγια, λεγόταν επίσης υπολογιστικό ρολόι. Χρησιμοποιήθηκε για πρακτικούς σκοπούς από τον φίλο του Γιόχαν Κέπλερ ο οποίος έφερε επανάσταση στην αστρονομία.

Ακολούθησαν μηχανές από τον Μπλαίζ Πασκάλ (η Πασκαλίνα, 1642, όπως αποκλήθηκε η συσκευή του) και τον Γκότφριντ Βίλχελμ Λάιμπνιτς (1671). Γύρω στο 1820, ο Κάρολος Ξαβιέ Τόμας δημιούργησε την πρώτη επιτυχή ευρείας παραγωγής αριθμομηχανή, το «Αριθμόμετρο Τόμας», που μπορούσε να εκτελέσει προσθέσεις, αφαιρέσεις, πολλαπλασιασμούς και διαιρέσεις. Βασίστηκε κυρίως στην εργασία του Λάιμπνιτς. Μηχανικοί υπολογιστές, όπως ο προσθέτης με βάση το δέκα, το κομπτόμετρο, το Μονρό, το Κούρτα και το Addo-X παρέμειναν σε χρήση μέχρι τη δεκαετία του 1970.

Ο Λάιμπνιτς επίσης περιέγραψε το δυαδικό σύστημα αρίθμησης, βασικό παράγοντα λειτουργίας όλων των σύγχρονων υπολογιστών. Παρ' όλα αυτά, μέχρι τη δεκαετία του 1940, πολλά μεταγενέστερα σχέδια (συμπεριλαμβανομένου των μηχανών του Καρόλου Μπαμπατζ του 1800 και ακόμα και του ENIAC του 1945) βασίζονταν στο πιο δύσκολο να υλοποιηθεί ηλεκτρικά ή μηχανικά δεκαδικό σύστημα αρίθμησης.

Ο Τζών Νάπιερ παρατήρησε ότι ο πολλαπλασιασμός και η διαίρεση αριθμών μπορεί να πραγματοποιηθεί με πρόσθεση και αφαίρεση, αντίστοιχα, των λογαρίθμων τους. Δεδομένου ότι αυτοί οι πραγματικοί αριθμοί μπορούν να αναπαρασταθούν χρησιμοποιώντας αποστάσεις ή διαστήματα πάνω σε μια γραμμή, ο λογαριθμικός κανόνας έκανε εφικτές αυτές τις πράξεις πολύ πιο γρήγορα από όσο ήταν δυνατό πριν. Οι λογαριθμικοί κανόνες χρησιμοποιήθηκαν από γενιές μηχανικών και άλλων επαγγελματιών που έκαναν χρήση μαθηματικών, μέχρι την εφεύρεση της αριθμομηχανής τσέπης. Οι μηχανικοί του προγράμματος Απόλλων για να στείλουν ανθρώπους στη Σελήνη έκαναν πολλούς από τους υπολογισμούς τους με λογαριθμικούς κανόνες, οι οποίοι είχαν ακρίβεια τριών ή τεσσάρων σημαντικών ψηφίων.

Όταν δημιουργούσε τους πρώτους λογαριθμικούς πίνακες, ο Νάπιερ έπρεπε να κάνει πολλούς πολλαπλασιασμούς, και ήταν τότε που σχεδίασε τα κόκκαλα του Νάπιερ.

Δες ολόκληρο το θέμα εδώ


aris έγραψε:Θα ήθελα να σου πω ότι οι υπολογιστές δεν κάνουν όσα κάνουν οι άνθρωποι!!
π.χ. Δεν μαγειρεύουν,δεν κάνουν βόλτα και το κυριότερο ΔΕΝ ΣΚΕΥΤΟΝΤΑΙ!

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 3:10 pm

Μην το λες, Άρη...

Η επιστήμη σήμερα έχει προχωρήσει και στον τομέα που λέγεται τεχνητή νοημοσύνη.

Μπίμπι Μπο, ωραίο το ερώτημα. Γιατί οι άνθρωποι φτιάχνουν υπολογιστές...

Να σε ρωτήσω γιατί φτιάχνουν αγάλματα; Πίνακες; Ή γιατί βγάζουν φωτογραφία τον εαυτό τους;

Το ένα είναι αυτό.

Το άλλο. Για τον ίδιο λόγο που φτιάχνουν και όλα τα άλλα μηχανήματα. Για να βοηθάνε τον άνθρωπο και να τον υπηρετούν.

Φτιάξαμε αυτοκίνητο για να μην περπατάμε και να μας μεταφέρει...

Φτιάξαμε αεροπλάνο για να πετάμε.

Τηλεόραση για να βλέπουμε μακριά...

Τηλέφωνο για να φτάνει η φωνή μακριά.

Το κομπιούτερ; Χίλια πράγματα κάνει για μας και ας μη μαγειρεύει που λέει ο Άρης. Προς το παρόν... Αργότερα, Άρη, σε συνδυασμό με τη ρομποτική θα το δούμε κι αυτό...

Πχ επικοινωνούμε μεταξύ μας μέσω υπολογιστή. Στέλνουμε κείμενα, φωτογραφίες, βίντεο κλπ ο ένας στον άλλο.

Επίσης εκτελεί γρήγορα πράγματα που ο άνθρωπος θέλει πολύ χρόνο να τα κάνει. Πχ με το πρόγραμμα του εξέλ. Λύνεις όσες πράξεις θες μέσα σε ελάχιστο χρόνο. Ακόμη και ένα κομπιουτεράκι... ποιος μπορεί να το συναγωνιστεί στις πράξεις;

Κάντε ένα κλικ εδώ

https://sites.google.com/site/tetartakia/glossa/orthographia/askeseis-me-hot-potatoes

Βρείτε το αρχείο με το όνομα:

Τα άρθρα της και τις και οι και η 2.htm

Και πατήστε Λήψη.

Να κάτι ακόμη που κάνει το κομπιούτερ. Μας βοηθά στα μαθήματά μας.

Και πολλά ακόμη. Που δεν τα ξέρω ούτε εγώ. Μόνο οι ειδικοί...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Empty Απ: ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΩΡΑΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Σαβ Ιουλ 02, 2011 3:11 pm

μπιμπι μπο έγραψε:σωστα!!!!αυτο δεν το ειχα σκευτει!!!!!!......
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης