ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΛΟΓΩΝ ΓΙΑ ΔΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΕ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΛΟΓΩΝ ΓΙΑ ΔΣ  ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΕ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ Empty ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΛΟΓΩΝ ΓΙΑ ΔΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΕ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Νοε 07, 2013 7:13 pm

Γενική Συνέλευση σήμερα και εκλογές για ΔΣ στον παλιό μου σύλλογο. Της Νέας Σμύρνης. Και μετά από τέσσερα χρόνια απουσίας. Δε θέλησα να είμαι υποψήφια. Προτίμησα στην πρώτη αυτή επαφή με τους αγαπητούς συναδέλφους να είμαι χωρίς ταμπέλα. Και βρήκα και τον τρόπο να τους δω όλους όσους ήρθαν. Εφορευτική. Όσους τουλάχιστον ήρθαν να ψηφίσουν και όσους στο μεταξύ παρέμειναν στο Σύλλογο.

Μεγάλος απών ο Σπύρος ο Μόσιος. Που η απερχόμενη πρόεδρος θυμήθηκε πρώτο πρώτο θέμα να αναφέρει τον πρόωρο χαμό του όχι όμως και να κρατήσει ενός λεπτού σιγή ως είθισται.

Απόντες και εκείνοι που βγήκανε στη σύνταξη ή υπηρετούν εκτός Νέας Σμύρνης. Η Τασούλα, η Νατάσα, η Μάρω, ο Γιάννης Γκ., η Πόπη, η Ανθή και πόσοι άλλοι.

Άλλαξε πολύ ο Σύλλογος στα τέσσερα αυτά χρόνια. Και συγκεκριμένα τον άφησα Σύλλογο και τον βρήκα συρρικνωμένο στην εξουσία του ενός. Αναμενόμενο, όσο αγωνιστής και αν είναι αυτός ο ένας, ή μάλλον η μία, και το φαινόμενο της άδειας αίθουσας. Ο μικρός αριθμός ομιλητών. Η αδιαφορία ακόμη και όσων ήταν εκεί.

Ρώτησα διευκρινιστικά στον απολογισμό γιατί εγκαταλείφθηκε και το φόρουμ του Συλλόγου.

http://syllogosepensmyrnis.forumotion.com/

Δεν υπήρχε, λέει, άνθρωπος να το συντηρεί!!!!!!

Ενώ υπήρχε άνθρωπος να μας βομβαρδίζει από τη μέρα που γύρισα με μέιλ.

Και δεν είχε λέει και επισκεψιμότητα. Πώς λέμε "θεαματικότητα"; Και ο καθένας καταλαβαίνει και τους λόγους που ένας χώρος δεν προσελκύει αναγνώστες. Πολύ απλά δεν έχει κάτι το σημαντικό να πει...

Κατά τα άλλα ακούσαμε τις ομιλίες. Ψηφίσαμε. Φυσικά βγάλαμε και ψήφισμα για την ΕΡΤ.

Δε θα κρίνω τα εντός αιθούσης. Τα τετριμμένα και ανιαρά και τις πολλοστές επαναλήψεις ο καθένας του εαυτού του. Μα τα εκτός. Αυτά που πίεσα να μάθω κυρίως από τα νέα παιδιά. Γιατί δε μιλάνε. Γιατί κανείς δε μας ακούει! αυτή ήταν η απάντηση και το χαστούκι σε όλους εμάς τους παλιούς. Βλέμματα άδεια και απογοητευμένα. Ανθρώπων που είναι αδιόριστοι και δεν περιμένουν καν να διοριστούν.

Κατάφερα να κλέψω κάποιες υποσχέσεις. Πώς θα αλλάξει η κατάσταση τούτη τη χρονιά. Πως θα βρεθούμε πρώτα πρώτα σαν άνθρωποι. Και θα ακούσουμε ο ένας τον άλλο. Ας ξεκινήσουμε από τούτο το απλό.

Θα δείξει... Εγώ πάντως από τη μεριά μου το θέτω αμέσως σε εφαρμογή. Και αυτό εδώ το φόρουμ, αφού ο Σύλλογος δεν μπορεί να συντηρήσει το δικό του, θα αναλάβει το ρόλο που του αναλογεί. Να μας κρατά σε επαφή και επικοινωνία. Και στα μεγάλα και στα μικρά.

Στο τέλος έγινε βεβαίως και η καθιερωμένη ψηφοφορία για ΔΣ. Και τα κουκιά απέδειξαν του λόγου το αληθές. Σύλλογος του ενός ανθρώπου. Και εκλεγέντες που δεν έλαβαν καν το λόγο στη συνέλευση.

Αυτό δεν είναι συνδικαλισμός. Είναι όμως βασική αιτία που τραβάμε κατά διαόλου και το κίνημα έχει καταντήσει ακίνητο...

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ 119 53,36%

ΕΡΑ 28 12,56%

ΔΑΚΕ 25 11,21%

ΑΝ. ΚΙΝ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΝ. 23 10,31%

ΕΣΑΚ ΔΕΕ 8 3,59%

Έγκυρα 203 91,03%

ΛΕΥΚΑ 13 5,83%
ΑΚΥΡΑ 7 3,14%

Ψηφίσαντες 223 100,00%

ΕΚΛΕΓΟΝΤΑΙ

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ - Έδρες 4

Μελαμπιανάκη Ζέττα
Πενταγιώτη Αλεξάνδρα
Βουλαδάκη Κατερίνα
Σαγιάνου Άννα

ΕΡΑ - Έδρα 1

Κουρκούνης Χρήστος

ΔΑΚΕ - Έδρα 1

Οικονομίδου Λευκοθέα

ΑΝ. ΚΙΝ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΝ. - Έδρα 1

Δερβένης Βασίλης
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης