ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΨΗΦΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ MY SCHOOL

Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΨΗΦΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ MY SCHOOL Empty ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΨΗΦΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ MY SCHOOL

Δημοσίευση από Admin Πεμ Ιουλ 01, 2021 11:56 am

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΨΗΦΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ MY SCHOOL Nn_ieo10

Του Χρίστου Σαπρίκη


- Γκαπ!!!

Ο Σπύρος αφήνει το χοντρό βιβλίο στο τραπέζι του γραφείου του Συλλόγου Διδασκόντων. Φουριόζος ο πρώτος που μπαίνει μέσα το αρπάζει.

- Το πρόλαβα εγώ τώρα. Πήγαινε πάρε καφέ γιατί θα αργήσω. Έχω και το προηγούμενο τρίμηνο να περάσω!
ΑΑΑΑΑΑ, ΑΒΑΑΑΑ, 101010101010, 9101010107

- Γμτ! Σε λάθος θέση τους έγραψα! Ποιος είχε πέρσι την τάξη και δεν τα συμπλήρωσε;
ΑΑΑΑΑΑ, ΑΒΑΑΑΑ, 101010101010, 9101010107

- Δεν περνάω τίποτε. Είναι δουλειά του διευθυντή αυτή. Δε θα τη φορτώσει σε μας.

- Θα τα περάσω εγώ μην γκρινιάζεις πάλι. Μισή ώρα δουλειά είναι.
ΑΑΑΑΑΑ, ΑΒΑΑΑΑ, 101010101010, 9101010107

Αν το μετρήσει κανείς πρέπει να είναι χιλιάδες οι εργατοώρες που καταναλώνουν δάσκαλοι και δασκάλες αυτής της χώρας στην αρχή της χρονιάς, στο τέλος κάθε τριμήνου, στο τέλος της χρονιάς σκυμμένοι πάνω από κάτι τεράστια βιβλία γράφοντας μηχανικά:
ΑΑΑΑΑΑ, ΑΒΑΑΑΑ, 101010101010, 9101010107
Ξανά, ξανά, ξανά και ξανά!

- Καλά γιατί έβαλε 7 στη Μουσική. Χάθηκε να τα κάνει όλα 10αρια για να μην μπερδευόμαστε στο γράψιμο.
ΑΑΑΑΑΑ, ΑΒΑΑΑΑ, 101010101010, 9101010107
Ξανά, ξανά, ξανά και ξανά!

Ανοίγεις το βιβλίο και ξεχωρίζεις αμέσως τις δασκάλες. Πιο επιμελείς συνήθως, με στρογγυλά όμορφα γραμματάκια και άπειρη υπομονή. Οι δάσκαλοι πιο τσαπατσούληδες με το απαγορευμένο μπλάνκο να παίρνει τη ρεβάνς.

-Τι καλά γράμματα και πράσινα άλογα μας λένε! Σαν και θα τα διαβάσει κανένας; Αφού όλα πια είναι περασμένα στο myschool.
~~~

Εδώ και κάμποσα χρόνια, κούτσα - κούτσα, όπως και όλα τα πράγματα στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, εγκαταστάθηκε στα σχολεία ένα ηλεκτρονικό σύστημα καταγραφής μαθητών, δασκάλων, υποδομών. Από εκεί πια τυπώνονται όλες οι καταστάσεις, από εκεί οι Τίτλοι Σπουδών, εκεί είναι τα στοιχεία όλων των παιδιών, εκεί είναι οι βαθμοί τους. Φυσικά θέλει και αυτό το χρόνο του για να ενημερωθεί, αλλά μετά ξεγνοιάζεις.

-Κυρία Διευθύντρια μπορείτε να μου βγάλετε μια κατάσταση με τα ονόματα των γονέων του τμήματός μου;

-Σε μισό λεπτό κύριε Σαπρίκη!

Κλικ, κλικ, κλικ!

- Έτοιμο.

- Α! και μια κατάσταση με τη βαθμολογία του Α! τριμήνου.

- Έτοιμο και αυτό.

Έτοιμο και αυτό, αλλά το μεγάλο βιβλίο, το «Βιβλίο Μητρώου και Προόδου Μαθητών», τεραστίων διαστάσεων που όταν το ανοίγεις πιάνει όλο το γραφείο και κοψομεσιάζεσαι για να το κουβαλήσεις, παραμένει ακόμα σε χρήση.

- Μα γιατί δεν το καταργούν; Γιατί τα περνάμε δυο φορές ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ; Τι πληροφορία θα αντλήσουμε από το Βιβλίο Μητρώου που δεν μπορούμε να τη βρούμε στο myschool.

-Εγώ έχω σταματήσει να το συμπληρώνω 3 χρόνια τώρα!

-Είσαι τρελός! Αυτοί είναι ικανοί αύριο να στο ζητήσουν να το πας στη Διεύθυνση για έλεγχο. Τότε να σε δω τι θα κάνεις.

-Έτσι κι αλλιώς φεύγω στη σύνταξη. Να βρει λύση ο επόμενος.

Οπότε:
ΑΑΑΑΑΑ, ΑΒΑΑΑΑ, 101010101010, 9101010107
Ξανά, ξανά ξανά και ξανά!

- Μα γιατί δεν το καταργούν; Γιατί τα περνάμε δυο φορές ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ;

- Δίκιο έχεις, αλλά ποιος να το καταργήσει;

Ο κάθε Υπουργός ονειρεύεται να κάνει και μια μεγαααάλη μεταρρύθμιση και δεν ασχολείται με τα ταπεινά. Οι συμβουλάτορες που επιλέγει, άλλες φορές ανήκουν στην κατηγορία των «πώς να την κάνω απ' την τάξη» οπότε έχουν αλλού τα μυαλά τους, ή άλλες φορές βοηθάνε ολημερίς και ολονυχτίς να γίνει η μεγαααάλη μεταρρύθμιση. Η υπόλοιπη ιεραρχία έχει βρει τα κορόιδα που γράφουν αγόγγυστα και το συνδικαλιστικό κίνημα όταν δεν είναι μες τον βερμπαλισμό και την επανάσταση ασχολείται, καλή ώρα τέτοια εποχή, με τη συλλογή ψηφουλακίων.

Ποιος ακριβώς θα καταργήσει τα άχρηστα; Ποιος θα ασχοληθεί με όλη αυτή τη σαβούρα που έρχεται από το παρελθόν και φορτώνει ανόητη γραφειοκρατία το σχολείο; Ποιος θα σκύψει στην καθημερινότητα των σχολείων μας;

Στρογγυλά γραμματάκια λοιπόν και:
ΑΑΑΑΑΑ, ΑΒΑΑΑΑ, 101010101010, 9101010107
Ξανά, ξανά, ξανά και ξανά!


_________________________________

Το κείμενο κοινοποιείται από ανάρτηση του συναδέλφου Χρίστου Σαπρίκη

19 Ιουνίου 2017

https://www.facebook.com/sapchri/posts/4178387575585097
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 175
Εγγραφή : 23/12/2007

https://xarinpaideias.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης