ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ Empty ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Ιουν 19, 2011 7:19 pm

Γράφτηκε το περασμένο φθινόπωρο. Την επόμενη μέρα που συνάντησα το ... φωτόδεντρο:
________________________

Ένα σπάνιο φαινόμενο, μια εμορφιά απερίγραπτη, κληρώθηκα χτες να ζήσω. Ένα χάρμα οφθαλμών. Ένα ... φωτόδεντρο.

Όλα άρχισαν μόλις διάβηκα το στέκι της Ιππολύτης. Γυρίζοντας από το χωριό στην Ηγουμενίτσα.

Η μέρα γεμάτη ακόμη από τη σκόνη της Σαχάρας και ο ορίζοντας άσπρος... μια αχλύ σαν ομίχλη...

Και μέσα σ' αυτό το σκηνικό συνάντησα στη στροφή τον ήλιο. Ένας ήλιος άσπρος κι αυτός!!!

ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ 2029a

Ε, ναι... αυτός δεν είναι ο ήλιος ο ένας αλλά τα παιγνίδια μας μαζί του. Και ο απόηχος του παραμυθιού... Γιατί σαν παραμύθι έμοιαζε και τελείως εξωπραγματικό.

ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ 2032a1

Να και η νορμάλ έκδοση - όσο δηλαδή νορμάλ ήταν όλη αυτή η χτεσινή μαγεία...

ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ 099dl

Κι έπειτα αναδύθηκε το ... φωτόδεντρο! Στην επόμενη στροφή του δρόμου. Για να μου κόψει τελείως την ανάσα!

ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ 100a1

Με τον ήλιο στα μαλλιά, ένα ήλιος και δέντρο... που να μην ξέρεις αν το δέντρο κρεμάστηκε από εκείνον ή ο ήλιος προσγειώθηκε στα κλαριά του...

Ώσπου πρόσεξα δίπλα μου.

ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ 100c1

... τα βόδια του Απόλλωνα! Ενός θεού την παρουσία ζούσα! Εκεί στο πουθενά. Εκτός τόπου και εκτός χρόνου...

ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ 100d1

Και πριν καλά καλά καταλάβω τι συμβαίνει, έγειρε το δέντρο, το φωτόδεντρο, και το άρμα χύθηκε στο χάος...

ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ 104hv

Κι έμεινε η μαγεία η άφατη... ένα ελάχιστο κατάφερα να κλέψω στο φακό... η άλλη έμεινε να κυλάει στις φλέβες μου κουβαλώντας το μυστήριο και το άλγος ενός απέραντου νόστου... και την ευχή:

Αφάνισε μας μες στο φως!


ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ 2039a
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ Empty Απ: ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Κυρ Ιουν 19, 2011 7:21 pm

"Έφερνα γύρους κι έβγαζα φως κοκκινωπό από το να 'χω παιδευτεί
και από το να 'μαι μόνος

Άσκοποι εντελώς καλόγεροι έψελναν και μελετούσαν κι ούτε που
μου άνοιγε κανείς να ξαναδώ σε τι μεριές μεγάλωσα σε τι μεριές με
μάλωνε η μητέρα μου πού πρωτοφύτρωσε και για ποιανού τη χάρη
το φωτόδεντρο εάν υπάρχει ακόμη


Από κάπου ο καπνός περνούσε από το βλέμμα του αγίου Ισίδωρου
ίσως πέμπονταν το μήνυμα ότι

Τα δεινά μας καλώς έχουν και η τάξη δεν πρόκειται ν' ανατραπεί

Αχ που 'σαι τώρα καημένο μου φωτόδεντρο που 'σαι φωτόδεντρο
παραμιλούσα κι έτρεχα τώρα σε θέλω τώρα που έχασα ως και
τ' όνομά μου.


Που πια κανένας δεν πενθεί τ' αηδόνια κι όλοι γράφουν ποιήματα."

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ

Ε, να λοιπόν που εδώ με καρτερούσε το δικό μου φωτόδεντρο. Να γυρίσω απ' τα σαράντα χρόνια της ξενιτιάς και της αποξένωσης της Αθήνας.

Και την ίδια μέρα που ευδόκησα να επισκεφθώ τα μέρη που μεγάλωσα. Το Κοκκινολιθάρι.

ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ 005awwn

Και να μπω στο ίδιο εκείνο κτίριο που στέγαζε το σχολειό και το δικό μας το δωμάτιο. Χωρισμένο είπε ο πατέρας με ένα ξύλινο καφασωτό. Από τη μια οι μαθητές και ο πατέρας, από την άλλη η μάνα μου κι εγώ, μωρό χρονιάρικο.

Κι απορώ μετά που ήρθε και πετάχτηκε μπροστά μου το φωτόδεντρο;

Με το τσιγκέλι του καρφωμένο τον ήλιο;

Αχ, καημένο μου φωτόδεντρο. Που σε πέρναγα και δε σ' έβλεπα.

Κι όλο τρελαινόμουν ν' ακουρμαστώ τ' αηδόνια...

Κι έβγαζα όχι φως... αχνούς έβγαζα, από την κούραση και την ερημία. Κι έφτιαναν δαχτυλίδια. Και πολλά αχ. Καημένο μου φωτόδεντρο...

Γιατί σοφά μιλάει ο ποιητής:

Τα δεινά μας καλώς έχουν και η τάξη δεν πρόκειται ν' ανατραπεί!


Και μόνο που μένει σε μας είναι εμείς να αλλάξουμε. Εμείς να κάνουμε την ανάποδη πορεία.

Για να βρούμε αυτό που άδικα ψάχναμε σαράντα χρόνους στην άλλη άκρη της γης.

Κι ήταν το καημενούλι εδώ. Και περίμενε...

Αχ, καημένο μου φωτόδεντρο.

καημένε εαυτέ μου...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ Empty Απ: ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ

Δημοσίευση από ofisofi Πεμ Ιουν 23, 2011 1:08 pm

Τι ωραίο κείμενο και τι φωτογραφίες! Ζηλεύω τους ανθρώπους που μπορούν και γράφουν τόσο καλά, που ζωγραφίζουν με λέξεις αυτό που βλέπουν . Εσύ έφυγες σαράντα χρόνια πριν, λες ,για την άξενη Αθήνα ενώ εγώ ακολούθησα την αντίστροφη πορεία. Φοιτήτρια στα Γιάννενα το 1978 και από τότε ανάμεσα σε δύο πατρίδες. Μόνο που έγώ δεν νοσταλγώ την επιστροφή στα πατρώα.

ofisofi

Αριθμός μηνυμάτων : 79
Εγγραφή : 15/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ Empty Απ: ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Ιουν 23, 2011 2:13 pm

Άρα είμαστε της ίδιας γενιάς. Το 77 τελείωσα το λύκειο. Ζ' Θηλέων στην Ακαδημία Πλάτωνος. Η γενιά της μεταπολίτευσης. Με τις φούστες τις χωριάτικες ως το πάτωμα και το ταγάρι. Με την απελευθέρωση της γυναίκας και το τσιγάρο εθνικό μας σύμβολο. Με τις συναυλίες και τα φεστιβάλ. Και τις κομματικές κονκάρδες. Και τα αγόρια μας να τρέφουν μούσι και μαλλί αναζητώντας τη δική τους νέα ταυτότητα.

Δε θα κρίνω αν ήταν καλό ή κακό αυτό που ζήσαμε. Ήταν απλά η δική μας εποχή που δέσαμε συνείδηση. Με τα συν και τα πλην της. Όπως και να 'χει, όπως έλεγε και ο Σαρτρ, είμαστε σημαδεμένοι από την εποχή μας. Την κουβαλούμε δεύτερο δέρμα και πονάμε με την κατάληξη.

Μα δεν μπορεί, λέω. Δεν μπορεί τόσα όνειρα να πήγαν στράφι. Θα έρθει η στιγμή που θα λάβουν την αναγκαία εκδίκηση. Ως τότε "ο καθείς και τα όπλα του". Όσα και όποια του έλαχαν...

Ευχαριστώ που είσαι εδώ. Αν και θα ήθελα κάποια στιγμή να τα πούμε από κοντά.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ Empty Απ: ΤΟ ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ

Δημοσίευση από ofisofi Πεμ Ιουν 23, 2011 5:23 pm

Δεν είμαι ούτε από την Αθήνα , αλλά 50 χλμ νοτιοδυτικα. Βεβαίως και να τα πούμε . Εγώ θα έλθω στην Ηγουμενίτσα την Τρίτη το πρωι. Καλυτερα να επικοινωνήσουμε με e-mail svotti@yahoo.gr

ofisofi

Αριθμός μηνυμάτων : 79
Εγγραφή : 15/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης