ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΣΕ ΦΙΑΣΚΟ ΜΕΤΑΤΡΑΠΗΚΕ Η ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ!

Πήγαινε κάτω

ΣΕ ΦΙΑΣΚΟ ΜΕΤΑΤΡΑΠΗΚΕ Η ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ!  Empty ΣΕ ΦΙΑΣΚΟ ΜΕΤΑΤΡΑΠΗΚΕ Η ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ!

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Πεμ Ιαν 19, 2012 5:26 pm

Εδώ και καιρό πολεμάγαμε να ταράξουμε τα λιμνάζοντα ύδατα και να οργανωθεί ένα πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο στα Γιάννενα. Πέρασε μάλιστα και ως απόφαση του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, σε κάποια συνεδρίαση προ Χριστουγέννων. Σκόνταψε όμως σε διάφορα προσχήματα που πρόβαλε ο Σύλλογος Ιωαννίνων κι έμεινε στα χαρτιά.

Κι ενώ έτσι είχαν τα πράγματα, ξαφνικά μετά τα Χριστούγεννα μάθαμε ότι η ίδια η ΔΟΕ οργανώνει κινητοποίηση στα Γιάννενα! Έβγαλαν μάλιστα και αφίσα:

ΣΕ ΦΙΑΣΚΟ ΜΕΤΑΤΡΑΠΗΚΕ Η ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ!  Ioan

Ταυτόχρονα και ο Σύλλογός μας εξέδωσε ανακοίνωση πως θα βάλει και πούλμαν για τα Γιάννενα:

ΣΕ ΦΙΑΣΚΟ ΜΕΤΑΤΡΑΠΗΚΕ Η ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ!  1

Ξεσηκωνόμαστε λέει! Στ' άρματα, στ' άρματα εμπρός στον αγώνα! Να φύγει η Τρόικα!!!

Από την αρχή που είδα το όλο πρόγραμμα της αφίσας, στράβωσα. Κάτι δεν μου πήγαινε καλά. Αν θέλεις να ξεσηκώσεις τον κόσμο σου, δεν κάνεις τέτοιο σκηνικό... Με συνεντεύξεις τύπου και εμβόλιμους εμβαλωτήδες. Και κυρίως δεν κάνεις συγκέντρωση στις 5 το απόγευμα, Γενάρη μήνα και με πολικές θερμοκρασίες στα Γιάννενα!

Ποια όμως είμαι εγώ που θα αντιδράσω και θα πολεμήσω μια κινητοποίηση του κλάδου που στηρίζεται και από το σύλλογό μου; Να βγεις και να πεις είναι ένα καραγκιοζιλίκι αυτό; Να τους δώσεις πάτημα να φορτώσουν τη δική τους αποτυχία στις δικές σου αντιρρήσεις;

Ανέβασα λοιπόν την είδηση στο φόρουμ, αναδημοσίευσα και την αφίσα

https://xarinpaideias.forumgreek.com/t764-topic

και ανέφερα πως θα βάλει και ο Σύλλογος πούλμαν. Τα ίδια και στο ιστολόγιο της Δράσης Εκπαιδευτικών:

http://ekpaideutikoiendrasei.blogspot.com/2012/01/18-2012.html

Τέλος. Δε μου έβγαινε να γράψω λέξη άλλη. Να βρίσω ήθελα, να ουρλιάξω, να πω πάρτε ωρέ γιαούρτια και ντομάτες και πάμε Γιάννενα, αλλά πίεσα τον εαυτό μου και δε μίλησα. Να μην υπονομεύσω την κινητοποίηση!!!!!

Σε προσωπικό επίπεδο έλαβα βέβαια τις αποφάσεις μου. Να μη γίνω διακοσμητικό καραγκιοζάκι. Δε δήλωσα συμμετοχή στο πούλμαν και παρά τα δύσκολα οικονομικά κίνησα μόνη μου για Γιάννενα. Με τρία πουλόβερ, δύο κασκόλ, μακρύ παλτό και εννοείται γάντια και καπέλο. Αρματωμένη τουλάχιστον για το κρύο γιατί δε χρωστώ σε κανέναν μα...άκα να βρεθώ και με πνευμονία. (Πού είσαι βρε μάνα να μου πεις ότι κατάντησα και πάλι κορίτσι του λιμανιού και να σου ψάλλω κι εσένα τον εξάψαλμο που με πίεσες να παρατήσω τα καράβια για να καταντήσω τώρα μια ρακένδυτη δασκαλίτσα που δεν τολμάει να ανάψει ούτε το καλοριφέρ κι έμαθε να ζει με 15 βαθμούς θερμοκρασίας και μακαρόνια χτες, μακαρόνια σήμερα, μακαρόνια αύριο!)

Δρόμο πήρα λοιπόν και δρόμο άφησα, είναι καμιά 80αριά χιλιόμετρα τα Γιάννενα από την Ηγουμενίτσα, πλήρωσα και τα διόδια στην Τύρια και άλλα 3 ευρώ για το πάρκινγκ στα Γιάννενα και επιτέλους πέντε και κάτι ήμουν έξω από τη Ζωσιμαία.

Μπα μπα! Οι παλιοί γνωστοί εξ Αθηνών; Ο κύριος Μπράτης; ο κύριος Παληγιάννης; Ο πρόεδρος της ΔΟΕ και ο ταμίας; Η αφρόκρεμα του συνδικαλισμού μας!

Κατά τα άλλα οι τρεις και ... οι Θεσπρωτοί. Ευτυχώς έβαλε ο σύλλογός μας πούλμαν και έσωσε έστω και στοιχειωδώς τα προσχήματα πως γίνεται συλλαλητήριο. Κι ευτυχώς υπήρχε και ο συνάδελφος Βαγγέλης από Πρέβεζα που με τη βροντερή του φωνή ξελάσπωσε την ανυπαρξία ακόμη και ντουντούκας!

ΣΕ ΦΙΑΣΚΟ ΜΕΤΑΤΡΑΠΗΚΕ Η ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ!  %2525CE%252594%2525CE%25259F%2525CE%252595%252520%2525CE%252593%2525CE%252599%2525CE%252591%2525CE%25259D%2525CE%25259D%2525CE%252595%2525CE%25259D%2525CE%252591%252520005

Δεν ήταν το θερμόμετρο λίγο πιο πέρα που έδειχνε 4 βαθμούς. Ήταν μια άλλη παγωνιά χτες στα Γιάννενα που περόνιαζε ακόμη και το μυελό των οστών μας. Μια φαρσοκωμωδία από κάθε άποψη. Και όχι για τους Μπράτηδες, τους Παληγιάννηδες και τους Μαντάδες. Αυτοί βρίσκονται σε διατεταγμένη υπηρεσία. Και αμείβονται πλουσιοπάροχα από το σύστημα με διάφορους τρόπους. Εμείς βογκάμε στις σχολικές αίθουσες κι αυτοί έχουν να μπουν σε τάξη από τον καιρό του κούρμπαση... Εμείς τη βάψαμε με το νέο βαθμολόγιο κι οι δυο αιρετοί μας αναβαθμίστηκαν σε βαθμό Α!!!! Άλλοι χοροπηδάνε από το κρύο στα δίχως θέρμανση σχολεία κι αυτοί απολαμβάνουν τα πολυτελέστατα γραφεία της Ξενοφώντος, τα πληρωμένα με τον ιδρώτα του κλάδου. Κι ήρθαν αυτοί τώρα στα Γιάννενα να μας συμπαρασταθούν στο Γολγοθά που ανεβαίνουμε; Τι ξέρουν αυτοί από το Γολγοθά του κάθε δασκαλάκου και της κάθε δασκαλίτσας; Συνδικαλιστές τη μια μέρα, πολιτικάντηδες την άλλη και με το μισθό και τα "ένσημα" να τρέχουν χωρίς να δουλεύουν;

Δε φταίνε όμως αυτοί. Δεν είναι διορισμένοι, ψηφίζονται. Από μας. Τα βόδια εμάς. Τα ανεγκέφαλα μουσκάρια. Για να μας καταντήσουν εδώ που μας κατάντησαν. Στο χειρότερο σημείο για τον κλάδο εδώ και πολλές δεκαετίες.

Βάζει λοιπόν μπροστά ο Βαγγέλης και φώναζε σε μια στιγμή ένα σύνθημα για τους συνδικαλιστικοπατέρες. Και πάει ο Μπράτης από πίσω και του παίρνει το χαρτάκι με τα συνθήματα. Να φαιδρύνει την κατάσταση... Ίσως γιατί πιστεύει πως μια ζωή στα συνθήματα θα μένει η οργή μας και η αγανάκτησή μας.

Γι' αυτό σου λέω πως δε μου φταίει ο κάθε Μπράτης. Εσύ μου φταις. Που δεν ήρθες χτες στη συγκέντρωση - απογοητευμένος και σε καταλαβαίνω από όλους και όλα - μα τίποτε δεν αλλάζεις έτσι. Νομίζεις θα στενοχωρηθούν που απουσίασες; Ε, όχι δα. Αυτός ακριβώς ήθελαν. Να μην έρθεις. Αυτός είναι ο στόχος τους. Να σε κλείσουν στο σπίτι σου, να μην έχεις φωνή, να μη σηκώνεις κεφάλι. Και γι' αυτό μαζί με τα συνθήματα του Βαγγέλη τραγουδούσα από μέσα μου και το άλλο σύνθημα:

Σε έχουνε ψεκάσει, καθόλου δε μιλάς.

Σκυμμένο το κεφάλι, κατάντησες ραγιάς...


Για σένα που δεν ήρθες, για όσους ήρθαν και ήταν απόντες, για μένα που έμαθα να καταπίνω την οργή μου και να μην κάνω αυτό που πρέπει.

Τουλάχιστον χτες δεν έκατσα να ξεφτιλιστώ ακούγοντας τον κάθε Εμβαλωτή. Συγκέντρωση ναι, πορεία βεβαίως ναι. Μετά "γεια σας και χαρά σας". Έφυγα. Άνοιξα και τη μουσική τέρμα, ρεμπέτικα από τον καιρό που ο Έλληνας ήταν λεβέντης και δεν έσκυβε τη μέση του σε κάθε λαμόγιο. Και από τον καιρό που θα ξανάρθει, δεν μπορεί, θα ξανάρθει. Δεν μπορεί έτσι να μας έχουν καταντήσει, να μας πατάνε κάτω κι εμείς να περιμένουμε το θαύμα του Βάρναλη... Ως πότε; Δειλοί και μοιραίοι και άβουλοι αντάμα;

Και γέμισε έπειτα η αίθουσα, μου είπαν. Εκεί που ήταν οι τρεις και ο κούκος. Ήρθαν κυρίες με γόβες και γούνες. Και Δημαρχέοι ήρθανε. Για να επιβεβαιώσουν Παπαδιαμάντη και Λιαντίνη:

Οι ελληνοεβραίοι πολλοί θωρούν ακίνητοι τον πατριάρχη μπροστά στο πανεπιστήμιο, και φουσκώνουν σά διάνοι. Οι ελληνοέλληνες λίγοι μιλούν για την εθνική σχιζοφρένεια, και ψιθυρίζουν σαν το μεγάλο Σολωμό:

«Αλλίμονον, η δάφνη κατεμαράνθη!».

Και κλαίνε. Και ο άγιος Παπαδιαμάντης μας ετούτο το τουρλού τουρλού της Εβραιοελλάδας, με τους δημάρχους, τους λιμενάρχες, τους τηλεγραφητές, τον ειρηνοδίκη, τον έφορο και τον αστυνόμο, τό 'χυσε μέσα στην κατάλληλη σχιζοφρενική του φόρμα:

Καλέ, τους εκαλέσαμε στο γάμο μας. Δημαρχέους και
λιμενάρχους, ντελιγραφιστάδες, νεροδίκη, τελώνη και αστρονόμο.

Κι εγώ κι εσύ και ο δίπλα σου τεθηπώς, και χάσκων, και ταφών.

Αλλά πέστε να πάψουν επάνω οι φωνές των γυναικών. Και σταματήστε τα δάκρυα για τον Ορέστη. Γιατί κάπου βαθιά στον καθένα μας υπάρχουν κρυμμένοι οι έλληνες. Και περιμένουν.

Τό 'δειξε ο Θοδωράκης και ο Σολωμός. Τό 'δειξε ο Καποδίστριας και η Λιογέννητη. Τό 'δειξε το Δώδεκα δεκατρία και ο Τρικούπης. Τό 'δειξε ο Γοργοπόταμος, ο Καβάφης, και το ύψωμα 731 κοντά στο Βεράτι.

Δημήτρης Λιαντίνης, Γκέμμα, σελ. 124

Ευτυχώς αυτό δεν το έζησα. Τις κυρίες με τις γούνες και τους κυρίους με τις γραβάτες να ομιλούσι και να ρεύουνται για τα προβλήματα της παιδείας και των παιδεμένων των υπηρετών της... Και τους άλλους κυρίους να απαγορεύουν στους δασκάλους να πάρουν το λόγο. Ανοιχτή συζήτηση κατά τα άλλα!!! Εδώ με το ζόρι έδωσαν το λόγο στον πρόεδρο του συλλόγου μας. Ένα φιάσκο ανεκδιήγητο που ουδεμία σχέση έχει με όσα βιώνουμε και στα σχολειά μας και ως εργαζόμενοι.

ΣΕ ΦΙΑΣΚΟ ΜΕΤΑΤΡΑΠΗΚΕ Η ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΟΕ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ!  %2525CE%252594%2525CE%25259F%2525CE%252595%252520%2525CE%252593%2525CE%252599%2525CE%252591%2525CE%25259D%2525CE%25259D%2525CE%252595%2525CE%25259D%2525CE%252591%252520015

Το ηρωικό μπλοκ των Θεσπρωτών με την υποστήριξη και των συναδέλφων από την Πρέβεζα!

Στα νέα της ... Μπερλίνας άκουσα και για κάτι συνθήματα που έπεσαν λέει από φοιτητές στον πολυχώρο στα Λιθαρίτσια. Και πως προγκήξανε λέει τους συνδικαλισταράδες. Και κάποιοι άλλοι από τους μεγάλους μεγάλους μόλις είδαν πως μυρίζει μπαρούτι έβαλαν την ουρά στα σκέλια και αποχώρησαν χωρίς να λάβουν το λόγο. Μη λερώσουν και τη γούνα με κανένα ληγμένο γιαουρτάκι...

Έτσι λοιπόν με τον ... ξεσηκωμό στα Γιάννενα. Κι όσοι περιμένανε να ξεκινήσει από κει η επανάσταση, τώρα αναζητούν νέα ημερομηνία για νέο φιάσκο. Να δικαιολογούνε και το μισθό τους και την καρέκλα τους. Κοροϊδία μέσα στα μούτρα μας. Τόση που ξεχείλισε και αποκαλύφθηκε ευθέως στα τοπικά ΜΜΕ και στα ρεπορτάζ για το φιάσκο:

Ακόμη περιμένουν βιβλία

Στην τάξη με …μπουφάν και γάντια κάνουν μάθημα εκατοντάδες μαθητές της Βόρειας Ελλάδας, αλλά και ολόκληρης της χώρας, αφού οι πολικές θερμοκρασίες σε συνδυασμό με την έλλειψη πόρων για πετρέλαιο θέρμανσης.Η μείωση των δαπανών για την εκπαίδευση έχει φτάσει το 50% και τα λιγοστά χρήματα που φτάνουν στους δήμους από το Υπουργείο Παιδείας, δίνονται επίσης με το …σταγονόμετρο στις σχολικές επιτροπές, κατά αποκλειστικότητα σχεδόν για να καλυφθούν οι ανάγκες της θέρμανσης.

Η κατάσταση αυτή, που σε κάποιους θυμίζει την εποχή που οι μαθητές πήγαιναν σχολείο κουβαλώντας και ένα ξύλο για την σόμπα, δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα της ελληνικής εκπαίδευσης εν έτει 2012, αν σκεφτεί κανείς πως μέχρι σήμερα δεν έχουν δοθεί τα βιβλία σε όλα τα σχολεία και σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των στελεχών της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδας, κάποια από αυτά δεν πρόκειται να δοθούν ποτέ, αλλά θα παραμείνουν σε …ηλεκτρονική μορφή, αφού ο εκδοτικός οίκος που είχε αναλάβει την έκδοση τους έβαλε λουκέτο!

Την εικόνα που επικρατεί μετέφεραν στα Γιάννινα, ο πρόεδρος Κομνηνός Μαντάς και ο ταμίας της ΔΟΕ, Τριαντάφυλλος Οικονόμου, με αφορμή της ενημερωτικές δράσεις που έχει ξεκινήσει η Ομοσπονδία.

«Πρόκειται για την χειρότερη χρονιά που έχει βιώσει η εκπαίδευση από τον εμφύλιο πόλεμο, εδώ και 50 χρόνια», σημείωσε χαρακτηριστικά ο κ. Μαντάς, και αναφέρθηκε στους διορισμούς που …δεν έγιναν, με αποτέλεσμα να υπάρχουν ακόμη και σήμερα κενά στα σχολεία. Είναι χαρακτηριστικό ότι το 2011 συνταξιοδοτήθηκαν 1460 εκπαιδευτικοί και διορίστηκαν μόλις 42 μόνιμοι.

Την ίδια ώρα οι αποδοχές τους έχουν μειωθεί δραματικά, κυρίως για τους νεοδιόριστους και τους αναπληρωτές, που είναι αναγκασμένοι να μετακινούνται σε απομακρυσμένες και δυσπρόσιτες περιοχές.

Ιδιαίτερα σε ότι αφορά τα λειτουργικά έξοδα των σχολείων, ο κ. Μαντάς σημείωσε: «Ακόμη και αν λειτουργούν τα καλοριφέρ, αυτό γίνεται μόνο 2 με 3 ώρες την ημέρα, Θα φτάσουμε στο σημείο το επόμενο διάστημα να κλείσουν σχολεία γιατί δεν θα έχουν πετρέλαιο για θέρμανση».

Για υποβάθμιση του δημόσιου σχολείου και του ρόλου των εκπαιδευτικών έκανε λόγο ο κ. Οικονόμου, σημειώνοντας πως η χρηματοδότηση της εκπαίδευσης έχει κατρακυλήσει στο 2,7% του ΑΕΠ.«Παράλληλα δεν υπάρχει προγραμματισμός για την σχολική στέγη, που σημαίνει ότι κανένα νέο σχολείο δεν πρόκειται να ιδρυθεί, ενώ η προσχολική αγωγή έχει αφεθεί στην μοίρα της και τα νηπιαγωγεία λειτουργούν σε ακατάλληλα κτίρια», σημείωσε.«Η παιδεία δεν μπορεί να ανασάνει», κατέληξε χαρακτηριστικά.

Μέσα σε αυτό το κλίμα και την αδυναμία των εργαζομένων να προχωρήσουν σε απεργίες, η ΔΟΕ ξεκινά νέες μορφές κινητοποιήσεων και ενημέρωσης όχι μόνο των εκπαιδευτικών, αλλά ολόκληρης της κοινωνίας.

Στα Γιάννινα χθες πραγματοποιήθηκε η πρώτη συγκέντρωση και ακολούθησε ομιλία του Καθηγητή Πανεπιστημίου και προέδρου του Ινστιτούτου Μελετών – Ερευνών της ΔΟΕ Αναστάσιου Εμβαλωτή, στα Λιθαρίτσια.

Μ' αυτό το άρθρο κάλυψε η εφημερίδα ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ όπως διαβάζουμε στο EPIRUSGATE τη χτεσινή φιέστα της ΔΟΕ στα Γιάννενα. Στην ψύχρα η ομολογία. Αντί για απεργία και αγώνες το γύρισαν σε ενημέρωση της κοινωνίας!!!!!!!! Και μια και πλησιάζουν και εκλογές με λεφτά του κλάδου κάνουν και έμμεσες προεκλογικές καμπάνιες! Εμ, τι νόμιζες, έτσι στα καλά καθούμενα κουβαλήθηκαν τα μεγάλα κεφάλια του κλάδου εξ Αθηνών; Έχουμε και τας εκλογάς μπροστά μας!

Εσύ όμως, κι εγώ και όλοι οι εκπαιδευτικοί οι μάχιμοι τι έχουμε; Μόνο τις αλυσίδες μας να χάσουμε έτσι κι επιτέλους το πάρουμε απόφαση να ξεσηκωθούμε. Παίρνοντας τον αγώνα στα χέρια μας. Γιατί μόνο έτσι γίνονται οι ξεσηκωμοί. Κι όχι με αποφάσεις άνωθεν. Εκ των κάτω το φως. Θα το ανάψουμε επιτέλους;

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5300
Εγγραφή : 13/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης