ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΕ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

Πήγαινε κάτω

ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΕ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ Empty ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΕ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

Δημοσίευση από Admin Πεμ Ιουν 13, 2013 11:34 pm

Όπως ήδη θα έχετε διαβάσει οι περισσότεροι το φόρουμ ΧΑΡΙΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ -  και φόρουμ εδώ και δύο χρόνια των ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΤΗΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ - σε λίγο δε θα έχει έδρα την Ηγουμενίτσα. Ούτε καν τη Θεσπρωτία ή την Ήπειρο...  Βγήκαν οι μεταθέσεις και η διαχειρίστρια αναχωρεί για Αθήνα.

Μια όμορφη περίοδος τριών χρόνων έλαβε τέλος.

Πολλά θα μου λείψουν φεύγοντας για Αθήνα. Σ' αυτά περιλαμβάνεται και η Διεύθυνση ΠΕ Θεσπρωτίας.

ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΕ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ %25CE%2593%25CE%25A1%25CE%2591%25CE%25A6%25CE%2595%25CE%2599%25CE%259F%2520%25CE%2594%25CE%2599%25CE%2595%25CE%25A5%25CE%2598%25CE%25A5%25CE%259D%25CE%25A3%25CE%2597%25CE%25A3%2520%25CE%25A0%25CE%2595

Τα γραφεία της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσπρωτίας

Στην Κύπρου 60, στην Ηγουμενίτσα

Το λέω τώρα, που φεύγω. Για να μη βγούνε οι κακές γλώσσες να λένε πάλι τα δικά τους.

Και το λέω γιατί είναι η αλήθεια.

Πρώτον θα πρέπει να ευχαριστήσω τη Διεύθυνση που μας έκανε την τιμή και χωρίς να το ζητήσουμε να συμπεριλάβει στα λινκ της σελίδας της στο διαδίκτυο και το δικό μας. Αυτό πραγματικά με ξάφνιασε. Δεν είθισται. Και δε θα το συναντήσετε σε σάιτ καμιάς άλλης διεύθυνσης ανά την Ελλάδα.

Πέρα όμως από το θέμα του φόρουμ και της προβολής του, είναι και το ίδιο το σάιτ της Διεύθυνσης ΠΕ Θεσπρωτίας ασυναγώνιστο και σε οργάνωση και σε καθημερινή ενημέρωση σε όλα όσα ενδιαφέρουν τον εκπαιδευτικό.

http://dipe.thesp.sch.gr/dipe_last/

Καμία σχέση και πάλι με ανάλογους χώρους στο διαδίκτυο. Και πραγματικά ακόμη και από την Αθήνα θα επισκέφτομαι καθημερινά το συγκεκριμένο σάιτ για να ενημερώνομαι.

Αυτή η οργάνωση και ενημέρωση δεν είναι όμως μόνο στο διαδίκτυο. Τα ίδια συμβαίνουν και στην πραγματικότητα, στο γραφείο της Διεύθυνσης. Τα πάντα κυλούν ρολόι. Και οποιοδήποτε θέμα απασχολεί τον εκπαιδευτικό βρίσκει τη δέουσα λύση και χωρίς χρονοτριβές.

Δε θα ξεχάσω ποτέ όταν λίγους μήνες μετά τη μετάθεσή μου στη Θεσπρωτία, μου τηλεφώνησε ο ίδιος ο Διευθυντής εκπαίδευσης, ο κ. Κωνσταντίνος Νάτσης,  να περάσω από το γραφείο και με ενημέρωσε ότι δικαιούμαι έξοδα μετάθεσης! Έπεσα από τα σύννεφα. Στο παλιό μου γραφείο μου είχαν πει ακριβώς τα αντίθετα. Και το είχα θεωρήσει λογικό αφού μόνη μου έκανα αίτηση για μετάθεση, δεν έγινε από την υπηρεσία.

Στη συνέχεια ανέλαβε να διευθετήσει το ζήτημα ο υπεύθυνος τότε των οικονομικών, ο εξαίρετος συνάδελφος κ. Ηλίας Αλεξίου. Και με κατατόπισε πλήρως για όλες τις λεπτομέρειες, τι δικαιολογητικά χρειάζονται, τι περιορισμούς βάζει ο νόμος, πχ για το εφάπαξ επίδομα παραμεθορίου που το παίρνεις μόνο αν μείνεις τρία χρόνια εδώ ή και για τα έξοδα μετάθεσης και πάλι για Αθήνα αν μείνεις τέσσερα χρόνια.

Ενημέρωσα με τη σειρά μου και το παλιό μου γραφείο. Και τους εξέφρασα ευγενικά το παράπονό μου. Γιατί αν ήξερα από την αρχή ότι δικαιούμαι τέτοια έξοδα, θα είχα γλιτώσει γύρω στα 1.000 ευρώ το λιγότερο. Και κυρίως πολύ μεγάλη ταλαιπωρία, αφού αναγκάστηκα μόνη μου να κάνω τρία ταξίδια με το αυτοκίνητό μου και να βρω τη φτηνότερη μεταφορική εταιρεία για τα μεγάλα αντικείμενα. Μόνη μου να συσκευάσω, μόνη μου να αποσυνδέσω συσκευές κλπ. Έτσι λίγους μήνες αργότερα που τους έτυχε παρόμοιο θέμα, με πήραν από την Αθήνα για να τους εξηγήσω τι λέει σχετικά ο νόμος. Τους παρέπεμψα στον κ. Αλεξίου, ως τον πλέον ενημερωμένο στο ζήτημα και τις τυχόν αλλαγές στη νομοθεσία. Κι ένιωσα πραγματικά περήφανη ως Θεσπρωτή! που παρά την εμπειρία τους τα μεγάλα γραφεία της Αθήνας χρειάζονται συμβουλές από την ακριτική αυτή γωνιά της Ελλάδας!

Το κυριότερο όμως που θα θυμάμαι από το γραφείο της Διεύθυνσης είναι η άψογη αντιμετώπιση και στα άλλα προβλήματα που ενίοτε συναντούν οι εκπαιδευτικοί κατά την άσκηση των καθηκόντων τους. Κι εμένα στα πρώτα δύο χρόνια μου έτυχαν αρκετά και σοβαρά. Τους ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου. Και για τη σοφή καθοδήγηση χειρισμού και την αμέριστη συμπαράστασή τους και ειδικά τον κ. Νάτση.

Παρόμοια οφείλω να ευχαριστήσω για την τιμή που μου έκαναν να μου αναθέσουν εισηγήσεις σε επιμορφωτικές συναντήσεις των εκπαιδευτικών της περιοχής μας. Και ειδικά τον τότε σχολικό μου σύμβουλο, κ. Μιχαλά Κωνσταντίνο.


Ούτε και αυτό το ζήτησα. Μου το πρότειναν. Και ξέρω ότι το ίδιο έχει συμβεί και σε άλλους συναδέλφους. Το γραφείο παρακολουθεί (με την καλή έννοια) τις ιδιαίτερες κλίσεις όλων και φροντίζει να τους δίνει ευκαιρίες να τις αξιοποιούν σε όφελος του συνόλου. Παράδειγμα; Με τεράστια έκπληξη έλαβα - ακόμη δεν είχα έρθει στη Θεσπρωτία - προσωπικό μήνυμα στο e-mail μου από το Διευθυντή Εκπαίδευσης, κ. Νάτση, με συγχαρητήρια για το ιστολόγιο της τάξης μου και το οποίο μόνος του είχε εντοπίσει στο διαδίκτυο! Εμένα αυτό δε μου είχε ξανατύχει με προϊστάμενο και μόνο μια σπάνια σχολική σύμβουλος που είχα στο παρελθόν, η κ. Τούλα Καβούρη, παρακολουθούσε από κοντά τις καινοτόμες δράσεις της τότε τάξης μου και φρόντιζε να με ενθαρρύνει. Οι διοικητικοί προϊστάμενοι όμως ποτέ, με τόσα που έχουν στο κεφάλι τους είναι και απόλυτα φυσιολογικό.

Να προσθέσω πως και ο κ. Μιχαλάς έκανε το ίδιο και όχι μόνο όσο καιρόν τον είχαμε σύμβουλο, ακόμη τώρα λαμβάνω σχεδόν καθημερινά διάφορα ενημερωτικά κείμενα από εκείνον. Ο απίστευτος κ. Μιχαλάς που θα μου μείνουν αξέχαστες οι εισηγήσεις του σε θέματα γλώσσας και φυσικά οι αναφορές του στον Μαγκρίτ!

ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΕ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ %2525CE%2525A3%2525CE%252595%2525CE%25259C%2525CE%252599%2525CE%25259D%2525CE%252591%2525CE%2525A1%2525CE%252599%2525CE%25259F%252520005A

https://xarinpaideias.forumgreek.com/t350-topic

Ο κ. Κωνσταντίνος Μιχαλάς σε σεμινάριο στην Παραμυθιά

Κι ακόμη είναι σπάνια η οργάνωση και εξυπηρέτηση των εκπαιδευτικών σε θέματα που αφορούν την επιθυμία τους για επιμόρφωση. Εδώ θα πρέπει να ευχαριστήσω και την υπεύθυνη καινοτόμων δράσεων, κ. Ειρήνη Παπαχρήστου, για τα υπέροχα σεμινάρια που μου δόθηκε η ευκαιρία να παρακολουθήσω σε τρία διαφορετικά ΚΠΕ της ευρύτερης περιοχής αλλά και για την υποστήριξη στα περιβαλλοντικά προγράμματα της τάξης μου.

1. https://xarinpaideias.forumgreek.com/t1209-topic  ΚΠΕ ΖΗΡΟΥ - ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ

2. https://xarinpaideias.forumgreek.com/t1407-topic ΚΠΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

3. https://xarinpaideias.forumgreek.com/t1642-topic  ΚΠΕ ΑΡΑΧΘΟΥ ΑΡΤΑΣ

ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΕ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ %25CE%2595%25CE%2599%25CE%25A1%25CE%2597%25CE%259D%25CE%2597%2520%25CE%25A0

Η κ. Ειρήνη Παπαχρήστου, πρώτη από δεξιά στη φωτογραφία

παρακολουθεί συνάντηση της τάξης μου στα πλαίσια του περιβαλλοντικού μας προγράμματος
με την πρωταθλήτρια της κωπηλασίας κ. Αλεξάνδρα Τσιάβου

http://faros.forumotion.com/t323-topic

Πολλά ευχαριστώ και προς  την εκπληκτική σχολική σύμβουλο των νηπιαγωγών, την κ. Μαρίνα Μπέση, που μου έκανε την τιμή να με προσκαλέσει σε επιμορφωτικές συναντήσεις της προσχολικής αγωγής, με αφορμή σχετική εργασία μου που είχε δει στο διαδίκτυο.

ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΕ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ %25CE%25A3%25CE%2595%25CE%259C%25CE%2599%25CE%259D%25CE%2591%25CE%25A1%25CE%2599%25CE%259F%2520%25CE%259D%25CE%2597%25CE%25A0%25CE%2599%25CE%2591%25CE%2593%25CE%25A9%25CE%2593%25CE%25A9%25CE%259D%2520010

Η κ. Μαρίνα Μπέση όρθια από δεξιά

στο εκπληκτικό σεμινάριο που οργάνωσε μέσα στο αρχαιολογικό μουσείο Ηγουμενίτσας

https://xarinpaideias.forumgreek.com/t1647-topic

Ειλικρινά δε βρίσκω λόγια για να εκφράσω την εκτίμησή μου για όλους όσους αποτελούν τη Διεύθυνση ΠΕ Θεσπρωτίας. Και με απόλυτη ειλικρίνεια λέγω ότι θα μου λείψουν όλα αυτά στην Αθήνα... 

Αν και στη διεύθυνση που γυρίζω είναι η ίδια που εργάστηκα για είκοσι περίπου χρόνια και είναι όλοι γνωστοί και φίλοι, φίλος καλός και ο αναπληρωτής διευθυντής εκπαίδευσης και κοντά στους εκπαιδευτικούς όσο του επιτρέπουν οι υποχρεώσεις του. Μα εκεί οι διευθύνσεις είναι τεράστιες, η αποξένωση αναπόφευκτη. Και οι ρυθμοί της ζωής άλλοι και τα προβλήματα σωρός. Ποιος να προλάβει να κάνει όλα όσα γίνονται στη Θεσπρωτία.

Ναι, ξέρω. Υπάρχουν και οι αντίθετες απόψεις σε όσα έγραψα. Και τα παράπονα ίσως. Δεν τα παραβλέπω. Λέω όμως τη γνώμη μου και τη λέω φεύγοντας κάνοντας συγκρίσεις με όσα συμβαίνουν αλλού. Εξάλλου κανείς μας αλάνθαστος. Και πάντα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη και τις γενικότερες συνθήκες μέσα στις οποίες ο καθένας μας καλείται να προσφέρει τις υπηρεσίες του. Όπως και την αυτοκριτική μας στα όποια προβλήματα προκύπτουν, γιατί είναι εύκολο να κατηγορείς τους άλλους και να ξεχνάς και τις δικές σου ευθύνες.

Όπως και αν έχει, και ό,τι και αν πιστεύει ο καθείς. Προσωπικά φεύγω χωρίς κανένα παράπονο από τη διεύθυνση. Και πλήρης συναισθημάτων εκτίμησης και ευγνωμοσύνης για όλη τη συμπεριφορά των συναδέλφων  της Διεύθυνσης και στα ατομικά μου ζητήματα ως υπαλλήλου και γενικότερα σε όποιο ζήτημα τους χρειάστηκα.

Ίσως μάλιστα χρειάζεται να ζητήσω και ένα συγνώμη. Γιατί κάποια στιγμή τα κουρασμένα νεύρα μου με έκαναν να υψώσω τον τόνο της φωνής πέραν του δέοντος. Και όμως και πάλι υπήρξε κατανόηση και αντιμετώπιση συναδελφική για να μην πω αδελφική.

Αλλά και κάποια άλλη στιγμή οι καταστάσεις με οδήγησαν να αρνηθώ μια θέση που μου πρότειναν, θέση που κάθε άλλος θα την αποδεχόταν με ευγνωμοσύνη. Δεν ήταν από έλλειψη σεβασμού προς την υπηρεσία ούτε από ελλιπή διάθεση προσφοράς. Μα από εκτίμηση όλων των άλλων παραγόντων που συνέτρεχαν  και για να μπορώ τώρα να πω το ευχαριστώ χωρίς να κατηγορηθώ πως προήλθε από άλλους λόγους. Όπως και να έχει το ζήτημα, και αν στενοχώρησα τότε με την άρνησή μου τους ανωτέρους μου, θέλω να ξέρουν πως δεν ξεχνώ την τιμή που μου έκαναν και μάλιστα χωρίς ουδέποτε να συντρέξει λόγος οποιασδήποτε εύνοιας.

Πιστεύω και πρέπει να το πω ότι όλα αυτά συμβαίνουν στη Διεύθυνση ΠΕ Θεσπρωτίας χάρη στον επικεφαλής και όχι μόνο στους άξιους συνεργάτες του. Η άψογη γνώση της νομοθεσίας, η οργανωτική και διοικητική ικανότητα και η βαθιά γνώση των παιδαγωγικών ζητημάτων είναι εκείνα που ξεχωρίζουν τον κ. Κωνσταντίνο Νάτση και τον καθιστούν υπόδειγμα διευθυντή εκπαίδευσης. Πραγματικά τυχερή η Θεσπρωτία που τον έχει κοντά της και μάλιστα σε τόσο δύσκολες εποχές, και που θα πρέπει να τις λαμβάνουν υπόψη όσοι διαφωνούν μ' αυτά που έγραψα, και να σκέφτονται τι θα έκαναν οι ίδιοι αν ήταν στη συγκεκριμένη καρέκλα σε τέτοιους καιρούς. 

Τυχερή κι εγώ που είχα προϊστάμενό μου τον κ. Κωνσταντίνο Νάτση για τρία χρόνια.


  ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΕ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ %25CE%259B%25CE%2591%25CE%2596%25CE%2591%25CE%25A1%25CE%259F%25CE%25A3%2520%25CE%259A%25CE%2591%25CE%259B%25CE%2591%25CE%259D%25CE%25A4%25CE%2591%2520004

Με τα Πρωτάκια μου λέμε τα κάλαντα στον κ. Νάτση

http://prwtakia.blogspot.gr/2013/04/blog-post_26.html


Με εκτίμηση

Μαρία Λαμπρίδου




ΥΓ Ένα μεγάλο ευχαριστώ και για όλους τους υπαλλήλους της Διεύθυνσης, που δε γνωρίζω δυστυχώς τα ονόματά τους να τα αναφέρω, δεν ήμουν από τους ανθρώπους που είχαν πολλές επαφές με το γραφείο, μα κάθε φορά που χρειάστηκα κάτι ήταν αφενός ταχύτατοι και ικανότατοι και αφετέρου με απίστευτη ευγένεια. Δε θα ξεχάσω για παράδειγμα τότε που καινούργια ακόμη εδώ χρειάστηκε να καταφύγω στο γραφείο για την απογραφή των δημοσίων υπαλλήλων, τη συναδέλφισσα που δέχτηκε ακόμη και απογευματινή ώρα να με εξυπηρετήσει ή όταν έκανα την αίτηση μετάθεσης για Αθήνα,  λίγους μήνες πριν, την προθυμία να τελειώσουν όλες οι διαδικασίες χωρίς να χρειαστεί να ταλαιπωρηθώ και δεύτερη φορά.

ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝΤΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ...

Οφείλω να ευχαριστήσω τον πρώτο άνθρωπο που γνώρισα από το γραφείο, πριν ακόμη έρθω στη Θεσπρωτία και τηλεφωνώντας για να μάθω τα σχετικά με τη μετάθεση και την τοποθέτση,  και ας μην υπηρετεί πια εκεί αφού πρόσφατα συνταξιοδοτήθηκε, τον κ. Δημήτρη Τσάνη. Τι άνθρωπος! Ο θαυμασμός μου στο πρόσωπό του είναι τεράστιος. Και όχι μόνο για τις υπηρεσίες του τις πολύτιμες προς την εκπαίδευση. Αλλά και για τον ηρωισμό του προς την πατρίδα.

Και όμως. Τέτοιοι άνθρωποι έρχεται η ώρα που αναχωρούν από την υπηρεσία και κανείς δε θυμάται να τους αποδώσει έστω και με μία συμβολική εκδήλωση όσα τους οφείλουμε. Κρίμα για μας, όχι για κείνους. Που την όποια ευγνωμοσύνη μας δεν την έχουν ανάγκη αφού άλλα τελείως ήταν τα κίνητρα της προσφοράς τους και της θυσίας τους και όχι οι τιμές και τα ευχαριστήρια.

Να προσθέσω ως επίλογο πως γενικά δεν είναι διόλου κακό να αναγνωρίζεις στους άλλους και τις θετικές τους πλευρές, ακόμη και αν δε συμφωνείς σε όλα μαζί τους ή και αν οι καταστάσεις σε φέρνουν και σε αντιπαράθεση ή τέλος πάντων δε συμπίτουν τα ιδεολογικά πιστεύω...  Αυτό είναι και το ακριβότερο απόκτημα των τριών χρόνων που υπηρέτησα υπό τη Διεύθυνση της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσπρωτίας. Γιατί έτσι ακριβώς αντιμετωπίστηκα κι εγώ. Και από την αρχή, που ήμουν καινούργια και άγνωστη. Και αργότερα που η συνδικαλιστική δράση έκανε φανερή την ταυτότητά μου. Ή και όταν προέκυψαν προβλήματα στη δουλειά μου.

Το εκτιμώ αυτό βαθύτατα. Και το κρατώ ως δίδαγμα ζωής.

Αυτή την ανθρωπιά και την ευαισθησία που σε κάνουν να νιώθεις άνθρωπος και όχι απλά υπάλληλος...

Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 175
Εγγραφή : 23/12/2007

https://xarinpaideias.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης